Seçici lazer ergitme katmanlı imalat yöntemi ve döküm imalat yöntemiyle üretilmiş alsi10mg alaşımın talaşlı imalat karakteristiklerinin incelenmesi
Analysis of machining characteristics of alsi10mg alloy manufactured by selective laser melting additive manufacturing method and casting manufacturing method
- Tez No: 934335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, seçici lazer ergitme (SLM) katmanlı imalat yöntemi ve kum kalıba döküm yöntemiyle imal edilmiş AlSi10Mg deney numunelerinin frezeleme yöntemiyle işlenmesinde kesme kuvvetleri, kesici takım aşınması ve talaş formları incelenmiştir. Hem kum kalıba dökülerek hem de seçici lazer ergitme katmanlı imalat yöntemi kullanılarak beşer adet numune üretilmiş ve toplamda on adet numunenin farklı kesme hızlarında ve farklı eksenel derinlik değerleriyle yapılan kesme testlerinde diş başına ilerleme ve radyal kesme derinliği sabit tutulmuştur. SLM numuneler, yoğun ve ince taneli mikro yapıları nedeniyle kesme kuvvetlerinin daha yüksek olmasına ve bu durumun yüksek yüzey pürüzlülüğüne yol açmasına rağmen, talaşlar daha kısa ve düzenli oluşmaktadır, bu da işleme sırasında talaş yapışmasını azaltır ve talaş kontrolünü kolaylaştırır. Döküm numuneler ise daha yumuşak ve heterojen yapıları sayesinde daha düşük kesme kuvvetlerine sahiptir, bu da daha uzun ve sürekli talaşlar üretir ve genellikle daha homojen bir yüzey kalitesi sağlar. Hem döküm hem de SLM numunelerde, iş mili devir sayısının artması ve kesme derinliğinin azalması ile kesme kuvvetleri azalırken, talaş yapışması ve takım aşınması da önemli ölçüde düşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the cutting forces, tool wear, and chip forms were analyzed in the milling process of AlSi10Mg test samples manufactured by selective laser melting (SLM) additive manufacturing method and sand casting. Five samples each were produced using both sand casting and selective laser melting additive manufacturing methods, and a total of ten samples were tested under various cutting speeds and axial depth of cut values while keeping the feed per tooth and radial depth of cut constant. SLM samples, due to their dense and fine-grained microstructures, exhibit higher cutting forces which lead to higher surface roughness; however, they form shorter and more regular chips, which reduces chip adhesion during machining and facilitates chip control. On the other hand, cast samples, with their softer and more heterogeneous structures, have lower cutting forces, producing longer and continuous chips and generally resulting in more uniform surface quality. In both cast and SLM samples, increasing spindle speeds and decreasing cutting depths lead to reductions in cutting forces, chip adhesion, and tool wear.