Kemaliye ilçesine özgü zetrin baharatının üretimi ve ekonomik öneminin SWOT analizi ile incelenmesi
Examination of the production and economic importance of zetrin spice specific to Kemali̇ye district with SWOT analysis
- Tez No: 934338
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, Kemaliye ilçesine özgü Zetrin baharatının içeriği, üretim süreci ve ekonomik önemi SWOT analizi ile incelenmiştir. Zetrin baharatı başlıca Origanum acutidens, kekik türü olmak üzere, diğer bir takım bitki kısımlarının karışıma ilave edilmesiyle üretilen bir baharattır. Mevsimlere göre içeriği değişmekle birlikte birçok bitki türünün çeşitli kısımlarının baharatın üretiminde kullanılabildiği belirtilmektedir. Çalışma, zetrin baharatı üretiminde kullanılan bitkiler, üretim süreci, ayrıca Kemaliye ilçesine ekonomik katkıları bir SWOT analizi ile detaylı olarak incelenmeye çalıılmıştır. Baharat üretimindeki sürekliliğin Güçlü yönleri arasında doğal ve sağlıklı içeriğinin insanların kullamımına sunulması, zengin biyoçeşitliliğin devamı, geleneksel ve kültürel bir gıda maddesi olarak devamlılığının sağlanması, yöreye ekonomik katkısı yer almaktadır. Zayıf yönleri ise üretim sürecinin zorluğu ve emek yoğunluğu, sınırlı üretim kapasitesi, pazarlama ve dağıtım sorunları, yüksek üretim maliyetleri, mevsimsel üretim ve stoklama zorlukları, bilinirlik ve marka değeri eksikliği ile rekabet ve pazar dinamikleridir. Fırsatlar arasında artan sağlıklı beslenme eğilimleri, yerel ve ulusal pazarlarda büyüme potansiyeli, uluslararası pazarlara açılma imkanı, turizm ve gastronomi sektörleri ile işbirliği, coğrafi işaret tescili ve marka değeri, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri, Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmaları ile sürdürülebilir tarım ve üretim yöntemleri bulunmaktadır. Tehditler ise çevresel değişiklikler ve iklim değişikliği, rekabetin artması, üretim maliyetlerinin artması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, pazarlama ve dağıtım sorunları, yasal düzenlemeler ve standartlar ile tüketici bilinçsizliği ve yanlış bilgilendirmedir. Bu analizler, zetrin baharatının sürdürülebilir gelişimi ve ekonomik katkısının artırılması için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the content, production process and economic importance of the Zetrin spice specific to Kemaliye district were examined with SWOT analysis. Zetrin spice is a spice produced by adding some other plant parts to the mixture, mainly Origanum acutidens, thyme. It is stated that although its content changes according to the seasons, various parts of many plant species can be used in the production of the spice. The study tried to examine in detail the plants used in the production of zetrin spice, the production process, and also their economic contributions to Kemaliye district with a SWOT analysis. The strengths of continuity in spice production include the provision of its natural and healthy content for people's use, the continuation of rich biodiversity, the continuity of its continuity as a traditional and cultural foodstuff, and its economic contribution to the region. Weaknesses are the difficulty and labour intensity of the production process, limited production capacity, marketing and distribution problems, high production costs, seasonal production and stocking difficulties, lack of recognition and brand value, competition and market dynamics. Opportunities include increasing healthy eating trends, growth potential in local and national markets, the possibility of opening up to international markets, cooperation with tourism and gastronomy sectors, geographical indication registration and brand value, education and awareness-raising activities, R&D and product development activities, and sustainable agriculture and production methods. Threats are environmental changes and climate change, increase in competition, increase in production costs, sustainability of natural resources, marketing and distribution problems, legal regulations and standards, lack of consumer awareness and misinformation. These analyses provide strategic recommendations for the sustainable development of zetrin spice and increasing its economic contribution.