Avrupa Birliği kamusal alanının dijital dönüşümü
Digital transformation of the European Union public sphere
- Tez No: 934372
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Temel hak ve özgürlükler ekseninde ortak değerler üzerine kurulan Avrupa Birliği (AB), kurucu antlaşmalarda yer verdiği haklar aracılığıyla ulusüstü bir yurttaşlık anlayışının inşasını hedeflemiştir. Bu süreç, bireylerin ortak yurttaşlık çerçevesinde politik bilincini artırmayı ve derinlemesine bir bütünleşme sürecini geliştirmeyi amaçlamıştır. Ancak küreselleşme ve dijitalleşme, toplumsal yaşamda serbestleşmeyi ve kuralsızlaştırmayı beraberinde getirmiştir. Dijital medya alanında birkaç şirketin küresel hakimiyeti dijitalleşmenin neoliberal boyutunu ortaya koymaktadır. AB'nin dijitalleşme sürecine yönelik yaklaşımı ve stratejileri ise pazar odaklı ve niceliksel ölçümlere dayalı, ancak Avrupa değerlerine ve yurttaşlarının ihtiyaçlarına odaklanan bir politik yaklaşımdan uzaktır. Bu durum, dijitalleşme sürecinde iletişim hakkına ve politikalarına ilişkin ortak bir rejimi de geliştirememektedir. Üstelik, teknolojik ilerleme, toplumsal dönüşüm sürecini hızlandırmış, Avrupa kamusal alanı sınırlarının geçirgenliğini artırmıştır. Sınırların geçirgenliği, kamusal alanlara zarar vermekte; yurttaşlar ve bölgeler arasında dijital eşitsizliğin artmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, AB'de iletişim hakkı çerçevesinde toplum temelli dijital bir kamusal alanın geliştirilip geliştirilemeyeceği meselesi bu çalışmanın temel problemini oluşturmaktadır. AB'de kamusal alanların dijital dönüşüm sürecini iletişim hakkı bağlamında tartışan bu tez çalışması, nitel araştırma yöntemine göre tasarlanmıştır. Çalışmada, birincil ve ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. Birincil veri kaynakları, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerdir. Avrupa kamusal alanı konusunda çalışan akademi, sivil toplum ve medya sektöründen 10 araştırmacı ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. İkincil veri kaynakları ise hukuki kararlar, AB strateji belgeleri ve raporlardır. Elde edilen verilere tematik analiz ve doküman incelemesi yapılmıştır. Bulgular doğrultusunda, Birlik için birleşik kamusal alanlar adlı bir kavram önerilmektedir. Bu kavrama giden süreçte çalışma, kamusal alan kavramının tarihsel süreçteki dönüşümünü ele alırken, bütünleşme sürecini göz önüne alarak kavramın AB'deki yerini de tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU), built on shared values within the fundamental rights and freedoms, aims to construct a supranational understanding of citizenship through the rights enshrined in its founding treaties. This process seeks to increase individuals' political awareness within the framework of shared citizenship and to foster a deep integration process. However, globalization and digitalization have brought about liberalization and deregulation in social life. The global dominance of a few companies in the digital media field highlights the neoliberal dimension of digitalization. The EU's approach and strategies towards the digitalization process are market-driven and based on quantitative measures. Yet, they are far from focusing on European values and the needs of its citizens. This situation also prevents the development of a standard regime for communication rights and policies within the digitalization process. Furthermore, technological advancement has accelerated the process of social transformation and increased the permeability of the boundaries of the European public sphere. The permeability of borders harms public spaces; it causes digital inequality to increase between citizens and regions. In this context, the question of whether a society-based digital public space can be developed within the framework of the right to communication in the EU constitutes the main problem of this study. This thesis, which discusses the digital transformation process of public spaces in the EU within the context of the right to communication, was designed according to the qualitative research method. Primary and secondary data sources were used in the study. Primary data sources are semi-structured in-depth interviews. Semi-structured in-depth interviews were conducted with 10 researchers from academia, civil society and the media sector working on the European public space. Secondary data sources are legal decisions, EU strategy documents and reports. Thematic analysis and document review were conducted on the obtained data.The obtained data were analyzed using thematic analysis and document review. Based on the findings, the study proposes a concept of 'unified public spheres' for the Union. In the process leading to this concept, the study addressed the transformation of the concept of public space in the historical process and also discussed the place of the concept in the EU, taking into account the integration process.