Bilişim teknolojileri kullanımının bilgi yönetimi üzerindeki etkisinde bilişim sistemleri okuryazarlığının aracı rolü: Bir araştırma
The mediating role of information systems literacy in the effect of information technology use on information management: A research
- Tez No: 934393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bilişim teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde, işletmelerin bilgi yönetimi süreçleri de önemli bir dönüşüm geçirmektedir. Bu çalışma, bilişim teknolojileri kullanımının bilgi yönetimi üzerindeki etkisini ve bu süreçte bilişim sistemleri okuryazarlığının aracı rolünü incelemektedir. Araştırma kapsamında, farklı sektörlerde çalışan 289 beyaz yakalı çalışandan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırma sonuçları, bilişim teknolojileri kullanımının bilgi yönetimi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ve bilişim sistemleri okuryazarlığının bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini göstermektedir. Bu bulgular, işletmelerin bilgi yönetimi süreçlerini geliştirmek için bilişim teknolojileri kullanımını artırmaları ve çalışanların bilişim sistemleri okuryazarlığını geliştirmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world where information technologies are developing rapidly, knowledge management processes of organizations are also undergoing a significant transformation. This study examines the impact of information technology use on knowledge management and the mediating role of information systems literacy in this process. Within the scope of the study, data were collected from 289 white-collar employees working in different sectors through a survey method. The results of the study show that the use of information technologies has a positive effect on knowledge management and information systems literacy plays a partial mediating role in this relationship. These findings suggest that organizations should increase the use of information technologies and improve employees' information systems literacy in order to improve their knowledge management processes.