Sağlık sektöründe örgütsel etik iklimin kriz yönetimi üzerine etkileri ve çatışma çözüm stratejilerinin değerlendirilmesi
Effects of organizational ethical climate on crisis management and evaluation of conflict resolution strategies in health sector
  1. Tez No: 934392
  2. Yazar: NAZLI TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel etik iklimin kriz yönetimi üzerindeki etkilerini ve bu bağlamda örgütlerde kullanılan çatışma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Esenler İlçesinde bulunan 1 Aile Sağlığı Merkezi, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve 1 Kamu Hastanesi bünyesinde çalışan, 18-65 yaş aralığındaki sağlık personeli oluşturmaktadır. Çalışmada, gönüllülük esasına dayalı olarak sağlık çalışanlarına anket uygulanmış ve toplamda 142 sağlık personeli tarafından doldurulan geçerli anketler değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcılara anketler, e-posta adresleri üzerinden çevrim içi anket formu şeklinde iletilmiştir. Verilerin analizi, SPSS 20.0, Excel 2023 ve diğer istatistiksel paket programlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların etik iklim algıları,“Etik İklim Ölçeği”, kişiler arası çatışma stratejileri ise“İş Yerinde Kişiler Arası Çatışma Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Kriz yönetim algısı ise“Kriz Yönetimi Ölçeği”temel alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında öne sürülen hipotezler, korelasyon ve regresyon analiziyle test edilmiştir. Bu araştırmanın, sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların daha etkili ve sürdürülebilir hizmet sunmalarına katkıda bulunması beklenmektedir. Araştırmanın bulgularının, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına ve toplum sağlığının iyileştirilmesine yönelik önemli çıktılar sağlayacağı öngörülmektedir. Ayrıca, araştırma literatürdeki önemli bir boşluğu doldurarak sağlık yönetimi ve organizasyonel davranış alanında yeni perspektifler sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of organizational ethical climate on crisis management and the conflict strategies used in organizations in this context. The population of the research consists of healthcare personnel between the ages of 18-65 working in 1 Family Health Center, District Health Directorate and 1 Public Hospital in Esenler District of Istanbul. In the study, a survey was applied to healthcare professionals on a voluntary basis and a total of 142 valid surveys filled out by healthcare professionals were evaluated. The surveys were sent to the participants via e-mail addresses in the form of an online survey form. Data analysis was carried out using SPSS 20.0, Excel 2023 and other statistical package programs. The ethical climate perceptions of the participants were assessed using the“Ethical Climate Scale”and interpersonal conflict strategies were assessed using the“Interpersonal Conflict in the Workplace Scale”. Crisis management perception was assessed based on the“Crisis Management Scale”. The hypotheses put forward within the scope of the research were tested with correlation and regression analysis. It is expected that this research will contribute to institutions and organizations operating in the healthcare sector providing more effective and sustainable services. It is anticipated that the findings of the research will provide important outputs for increasing the quality of healthcare services and improving public health. In addition, the research aims to fill an important gap in the literature and provide new perspectives in the field of healthcare management and organizational behavior.