Defterî dîvȃnı, metin, inceleme, tahlil
  1. Tez No: 934395
  2. Yazar: HALİME KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışma 16. yüzyılda yaşamış“Defterî”mahlaslı Halil Muhlis Bey ve onun tespit edebildiğimiz tek eseri olan Dîvânı üzerine yapılmıştır. Asıl mesleği defterdarlık olan ve bu sebeple“Defterî”mahlasını kullanan Halil Muhlis Bey'in hayatı, kişiliği, şiir anlayışı ile şiirlerinde dikkati çeken şekil ve muhteva unsurları çalışmamızın ilk bölümünde ele alınmış; takip eden bölümde Dîvân'daki cemiyet unsurları, sistematik tahlil yöntemiyle ortaya konmaya çalışılmış; son bölümde ise tek yazma nüshası bulunan Defterî Dîvânı'nın transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir. Halil Muhlis Bey'in hayatı, kişiliği ve şiir anlayışı yazılırken; konuyla ilgili sınırlı bilgi sunan edebiyat tarihi kaynakları, 16. yüzyılda Osmanlı Devletindeki maliye defterlerini konu edinen bilimsel yayınlar ile şairin bizzat kendi Dîvânı'ndan şiirler esas alınmıştır. Bu doğrultuda elde edilen bilgiler ışığında şairin hayatı en doğru bir tarzda ayrıntılarıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Edebî şahsiyetini ortaya koymak üzere atasözleri ve deyimler tek tek fişlenerek kaydedilmiştir. Dîvân şekil ve içerik yönünden incelenirken nazım şekilleri, kafiye, redif, vezin, rindlik, Rumelili şairlere has özellikler, şairin kullandığı defterdarlık terimleri, hikemî söyleyişler ile arz-ı hâl niteliği taşıyan söyleyişlere değinilmiştir. Son bölümde Dîvân okunurken uyulan usül ve esaslara metinden önce yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Halil Muhlis Bey, who lived in the 16th-century and used the penname“Defterî”as well as his only known work, the Dîvân. Halil Muhlis Bey, whose primary profession was as a financial officer (Defterdar), adopted the penname“Defterî”due to his occupation. The first part of our study examines his life, personalty, poetic understanding and the formal and thematic elements in his poetry. The following section systematically analyses the elements of society present in his Dîvân using the method of systematic analysis.The final part includes the transciped text of his Dîvân, which exists in a single manuscript copy. While discussing Halil Muhlis Bey's life, personalty and poetic understanding, we have relied on literary history sources that provide limited information on the subject scholarly publications on financial records from the 16th-century the Sublime Ottoman State, and the poet's own Dîvân. In light of the information obtained, an effort has been made to present the poet's life in the most accurate and detailed manner. To reveal his literary identity, proverbs and idioms have been individually recorded and documented. In the analysis of the form and content of the Dîvân, aspects such as poetic forms, rhyme, repeated phrases(redif), meter, characteristics spesific to Rumelian poets, financial terminology used by the poet, didactic expressions, and supplicatory tones have been examined. The final section outlines the principles and methodology followed in reading the Dîvân before presenting the transcribed text.