Elektrikli araç şarj istasyon kurulumunun ve yönetim sisteminin Mardin ilinde bir kamu kurumu özelinde incelenmesi
Investigation of electric vehicle charging station installation and management system in a public institution in Mardin province
- Tez No: 934396
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sınırsız olmayan fosil yakıtlar gün geçtikçe azalmakta, yerini yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakmaya başlamıştır. Ulaşım sektöründe fosil yakıtla çalışan araçlar karbon emisyonuna neden olduklarından çevreyi kirletmekte ve yerlerini doğa dostu elektrikli araçlara bırakmaktadır. Gelişmiş ülkeler özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin elektrikli araçlar konusunda rekabet yarışı içerisindedirler. Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde de elektrikli araçlar üretilmeye başlanmış ve elektrikli araçlara olan yönelim hızla artmıştır. Ancak elektrikli araç kullanıcılarının elektrikli araç şarj istasyonlarına ulaşım endişesi bulunmaktadır. Bundan dolayı elektrikli araç şarj istasyon sayısı ve ulaşılabilirliği önem arz etmektedir. Günümüzde hızlı elektrikli araç şarj istasyonlarının güçleri 400 kW'ın üstündedir. Bu yüksek güçlü şarj istasyonları ve bu istasyonlara bağlanarak şarj olan elektrikli araçlar şebeke üzerinde aşırı bir yükün oluşmasına neden olabilecektir. Bu çalışmada Mardin ili merkez ilçesinde kamu kurumlarının bulunduğu Valilik yerleşkesinde bulunan ve sadece kamu personelinin araçlarının park edildiği, enerjisini valilik yerleşkesini besleyen özel trafodan alan valilik otoparkına senaryonlar halinde, 22 kW, 100 kW ve 180 kw'lık elektrikli şarj istasyonlarına batarya doluluk oranı %20 olan ve %100' e kadar şarj olacak elektrikli araçlar bağlanarak Matlab Simulink programı ile trafodan çekilen yük ve akım miktarları ölçülmüştür. Gerilim düşümü hesaplanmıştır. Trafonun maksimum %80 doluluk oranına göre sonuçlar analiz edilmiştir. Ayrıca trafonun %80 doluluk oranını aşmayacak şekilde valilik otoparkına kurulabilecek elektrikli araç şarj istasyon sayısı ve tipleri belirlenmiştir. Trafo değeri iki katına çıkarıldığında sonuçlar karşılaştırılmış, elde edilen veriler ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unlimited fossil fuels are decreasing day by day and have begun to be replaced by renewable energy sources. In the transportation sector, fossil fuel-powered vehicles pollute the environment as they cause carbon emissions and are being replaced by environmentally friendly electric vehicles. Developed countries, especially the United States and China, are in a competitive race for electric vehicles. Electric vehicles have also begun to be produced in Turkey and other countries around the world, and the trend towards electric vehicles has increased rapidly. However, electric vehicle users have concerns about access to electric vehicle charging stations. Therefore, the number of electric vehicle charging stations and their accessibility are important. Today, the power of fast electric vehicle charging stations is over 400 kW. These high-power charging stations and electric vehicles that are charged by connecting to these stations can cause an excessive load on the network. In this study, in the governorate campus where public institutions are located in the central district of Mardin province, electric vehicles with a battery charge rate of 20% and that will charge up to 100% were connected to the governorate parking lot, which is located in the governorate campus where only public personnel vehicles are parked and receives its energy from the special transformer that feeds the governorate campus, in scenarios, and the load and current amounts drawn from the transformer were measured with the Matlab Simulink program. The voltage drop was calculated. The results were analyzed according to the maximum 80% charge rate of the transformer. In addition, the number and types of electric vehicle charging stations that can be installed in the governorate parking lot were determined so that the transformer would not exceed 80% charge rate. The results were compared when the transformer value was doubled, and the obtained data were analyzed in detail.