Mühimme-i Asakir Defteri Nr:14 (1221-1222/1806-1807) metin ve inceleme
Mühimme-i Asakir Register, no.14 (1221-1222/1806-1807) transcription and analysis
- Tez No: 902826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KARAÇAY TÜRKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 723
Özet
Tezin konusu, Osmanlı Arşivinde bulunan mühimme-i asakir defterleri serisinin 14. numaralı defterinin Latin harflerine çevrilerek incelenmesini içermektedir. Mühimme-i asakir defterlerinin içeriği genellikle askeri teşkilat, atanmalar, askeri sahadaki reformlar ve askeriye ile ilgili diğer önemli konuları kapsar. 28 Aralık 1806 (17 Şevval 1221) tarihinden itibaren tutulan 14. numaralı mühimme-i asakir defterinde kaydedilen hükümler ve meseleler incelendiğinde, Osmanlı askeri teşkilatı hakkında 19. yüzyılın başlarına ait önemli bilgiler yer almaktadır. Bu defter, Osmanlı Devleti'nin askeri düzenini, ordunun yapılanmasını ve dönemin askeri politikalarını anlamak için önemli bir kaynaktır. İçeriğinde askeri birimlerin dağılımı, komutanların atanması, askeri eğitim, askeri malzeme tedariki ve savaş stratejileri gibi konuların yanı sıra, dönemin siyasi ve toplumsal dinamiklerini de yansıtan bilgiler bulunmaktadır. Özellikle 19. yüzyılın başları, Osmanlı Devleti için önemli bir dönemdir. Bu dönemde Avrupa'da yaşanan siyasi ve askeri değişimler, Osmanlı askeri teşkilatını da etkilemiştir. 14 numaralı defter bu bağlamda, Osmanlı Devleti'nin bu dönemdeki askeri gücünü, askeri liderlerin yeteneklerini ve dönemin askeri stratejilerini anlamak için değerli bir araçtır. Bu noktada askerî mühimme defterleriyle ilgili mevcut literatüre katkıda bulunmak amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Bab-ı Asafî Divan-ı Hümayun Askerî Mühimme Defteri fonunda bulunan 1806-1807 yılına ait 14 numaralı defter seçilerek transkripsiyon ve tahlil çalışması yapılmıştır. Çalışmada betimleme yöntemi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
Subject of the thesis is to translate and examine the 14th volume of the mühimme-i asakir registers series found in the Ottoman Archives into Latin letters. The content of the mühimme-i asakir registers generally covers military organization, appointments, military reforms in the field, and other important military-related issues. When the decrees and issues recorded in the 14th volume of the Mühimme-i Asakir register, which has been kept since 17 Şevval 1221 (28 December 1806), are examined, important information about the Ottoman military organization in the early 19th century can be accessed. This register is an important source for understanding the military order of the Ottoman Empire, the organization of the army, and the military policies of the period. In addition to topics such as the distribution of military units, appointment of commanders, military training, procurement of military supplies, and war strategies, it contains information reflecting the political and social dynamics of the period. Especially the early 19th century was a significant period for the Ottoman Empire. Political and military changes in Europe during this period also affected the Ottoman military organization. The examination of the 14th volume provides a valuable tool for understanding the military strength of the Ottoman Empire during this period, the capabilities of military leaders, and the military strategies of the time. At this point, in order to contribute to the existing literature on military ammunition registers, notebook number 14 belonging to the year 1806-1807, which is in the fund of the Presidency of the Republic of Turkey State Archives, Bab-ı Asafî Divan-ı Hümayun Mühimme-İ Asakir Registers was selected and a transcription and analysis study was carried out. The descriptive method was used in the study.