Elektrikli sarj istasyonu kurulumunda öncelikli akaryakıtbayilerinin belirlenmesi
Selecting of priority gas stations in electric vehicle charging station installation
- Tez No: 797581
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya nüfusundaki artış ile birlikte, ulaşım araçlarına olan talep de artmaktadır. Ancak geleneksel ulaşım araçlarının enerji kaynağı olan fosil yakıtlar sürdürülebilir olmadığından dolayı, gün geçtikçe tükenmektedir. Bunun yanında, hava kirliliğindeki artış ve iklim değişikliği ile birlikte dünya genelinde çevre bilincinde de artışlar meydan gelmiştir. Elektrikli araçların popülaritesi, çevreye verdikleri zarar geleneksel ulaşım araçlarına göre çok düşük ve enerji kaynaklarının daha sürdürülebilir olduğundan dolayı gün geçtikçe atmaktadır. Bir çok ülke, elektrikli araç kullanımını arttırmak için hem üreticilere hem de tüketicilere teşvik sağlamaktadır. Bununla birlikte, elektrikli araçların gidebilecekleri menzil sınırlıdır ve araç bataryalarının yüksek maliyetli olmasından dolayı bataryaların şarj edilmesi zorunludur. Kullancıların da elektrikli araç kullanımı ile ilgili en büyük endişeleri menzil problemidir. Bu sebeple araç şarj ünitelerinin yeterli sayıda olması ve doğru konumlandırılması elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasında hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın da amacı, elektrikli araç kullanımında önemli bir yere sahip olan şarj istasyonu konumalandırılması prolebleminde bir çözüm sunmaktır. Lokasyon seçimi problemlerinde etkin sonuçlar alınan Çok Kriterleri Karar Verme tekniklerinden faylanılacaktır. Çalışmanın ilk aşamasında, literatür analizi ve uzman görüşleri ile belirlenecektir. Belirlenen kriterler, üç farklıuzman tarafından değerlendirilerek kriterlerin ağırlıkları saptanacaktır. Kriterlerin ğırlıklarının belirlenmesinden Bulanık AHP metodu kullanılacaktır. Alternatiflerin sıralamasında ise Pisagor TOPSIS metodundan yararlanılacaktır. Çalışmanında son aşamasında ise çıkan sonuçların doğruluğunu teyit etmek için uzmanlarla birlikte son değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Along with the increase in the world population, the demand for transportation vehicles is also increasing. However, since fossil fuels, which are the energy source of traditional transportation vehicles, are not sustainable, they are being depleted day by day. In addition, with the increase in air pollution and climate change, there has been an increase in environmental awareness throughout the world. The popularity of electric vehicles is increasing day by day due to fact that the damage they cause to the environment is much lower than traditional transportation vehicles and their energy sources are more sustainable. Many countries provide incentives to both manufacturers and consumers to increase the use of electric vehicles. However, the range that electric vehicles can travel is limited and it is necessary to charge the batteries due to the high cost of vehicle batteries. The biggest concern of the users regarding the use of electric vehicles is the range problem. For this reason, sufficient number and correct positioning of vehicle charging units play a vital role in popularizing the use of electric vehicles. The aim of this study is to offer a solution to the problem of charging station positioning, which has an important place in use of electric vehicles. Multi-Criteria Decision-Making techniques will be used to get effective results in location selection problems. In the first stage of the study, it will be determined by literature analysis and expert opinions. The criteria determined will be evaluated by three different experts and the weights of the criteria will be determined. Fuzzy AHP method will be used to determine the weights of the criteria. In the ranking of the alternatives, P-TOPSIS method will be used. In the final stage of the study, final evaluations will be made with the experts to confirm the accuracy of the results.