Firma ihracat rekabetçiliğini etkileyen faktörler: Küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerinde bir uygulama
Multilevel factors affecting firm export competitiveness: An application on small and medium enterprises
  1. Tez No: 934415
  2. Yazar: ALİ ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Rekabet, ekonomik, toplumsal ve politik yönleri bulunan çok boyutlu bir kavramdır. En genel ifadeyle, kıt kaynakların paylaşımı için verilen mücadele olarak tanımlanabilir. Rekabet edebilirlik, tek seferde elde edilebilecek bir durumun aksine, kademeli olarak ilerlemeyi gerektiren bir süreçtir. Bu uzun soluklu süreçte doğru adımlarla ilerlemek ve başarıya ulaşmak için en temel koşul, küresel ölçekte rekabet dinamiklerinin doğru şekilde analiz edilmesi ve hayata geçirilmesidir. Çok boyutlu bir kavram oluşu rekabeti, hayatın neredeyse her alanında var olmasını sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de rekabetin ekonomik boyutunun bir kısmını oluşturan ihracattır. İhracat rekabetçiliği ile ilgili yapılan önceki çalışmaların büyük bir bölümü konuya makro düzeyli yaklaşmış, küresel rekabet ortamında firmaların karşılaştığı sorunlar ve faktörlerden ne ölçüde etkilendikleri ihmal edilmiştir. İhracat rekabetçiliği temel alınan bu çalışmada ihracatçı KOBİ firmalarının ihracat rekabetçiliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin firmaları ne ölçüde etkilediğini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın amacında hareketle 407 ihracatçı KOBİ'den elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen araştırma hipotezleri çoklu doğrusal regresyon analizi ile sınanmıştır. Araştırma bulguları, sektör verimlilik düzeyi, paydaşlarla ilişkiler, operasyon ve pazarlama kabiliyetleri ile küreselleşme düzeyinin ihracat rekabetçiliğini pozitif yönde etkilemektedir. İnsan kaynakları ve iş organizasyonu, altyapı ve finansal birikim, inovasyon kapasitesi ve diğer firma ve kurumlarla ortaklık ve iş birliği düzeyi ihracat rekabetçiliği üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma teoriye, firma yöneticilerine ve politika yapıcılara yönelik çıkarımlarda bulunarak sonraki çalışmalara ve reel sektöre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Competition is a multidimensional concept with economic, social and political aspects. In the most general terms, it can be defined as the struggle for the sharing of scarce resources. Competitiveness is a process that requires gradual progress, as opposed to something that can be achieved all at once. The most fundamental condition for taking the right steps in this long-term process and achieving success is the correct analysis and implementation of competition dynamics on a global scale. Being a multidimensional concept, competition is present in almost every aspect of life. One of these areas is exports, which constitutes part of the economic dimension of competition. Most of the previous studies on export competitiveness have approached the issue at the macro level and neglected the problems faced by firms in the global competitive environment and the extent to which they are affected by the factors. This study, which is based on export competitiveness, aims to determine the factors affecting the export competitiveness of exporting SME firms and to determine the extent to which these factors affect the firms. Based on the purpose of the study, the research hypotheses determined in line with the data obtained from 407 exporting SMEs were tested by multiple linear regression analysis. Research findings indicate that the sector's productivity level, relations with stakeholders, operational and marketing capabilities, and globalization level positively affect export competitiveness. Human resources and business organization, infrastructure and financial accumulation, innovation capacity and level of partnership and cooperation with other firms and institutions do not have a significant effect on export competitiveness. As a result, this study contributes to future studies and the real sector by making implications for theory, firm managers and policy makers.