Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin II. Karabağ Savaşı'na etkileri
Effects of Turkey-Azerbaijan relations on the Second Karabakh War
  1. Tez No: 934416
  2. Yazar: YAŞAR ÇAKILCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin tarihsel gelişimini, II. Karabağ Savaşı'ndaki etkilerini ve savaş sonrası ortaya çıkan jeopolitik değişimleri irdelemektedir. Güney Kafkasya, zengin maden yatakları ve stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca bölgesel ve küresel güçlerin ilgi odağı olmuştur. Karabağ toprakları Azerbaycan sınırları içinde yer almaktadır ve Ermeniler ve Azerbaycan Türkleri arasında uzun yıllar boyunca hâkimiyet mücadelesine neden olmuştur. Rusya, tarih boyunca güçlü bir Azerbaycan yerine, kendi çıkarlarına hizmet eden bir Ermeni devletini desteklemiştir. Sovyetler Birliği döneminde Türkiye'nin Azerbaycan'a sınırlı destek vermesi nedeniyle Azerbaycan-Türkiye iş birliği etkisiz hale gelmiştir. Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasıyla Türkiye, Azerbaycan'ı ilk tanıyan ülke olmuştur ve siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda desteğini esirgememiştir. II. Karabağ Savaşı'nda Türkiye'nin sağladığı Bayraktar TB2 SİHA'ları, askeri eğitim ve istihbarat desteği savaşın kazanılmasında ehemmiyet arz etmektedir. Bu zafer, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını geri almasını sağlamış, Türkiye'nin Güney Kafkasya'da stratejik konumunu güçlendirmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tarihi arka planı ele alınırken, ikinci bölümde Karabağ'ın stratejik önemi ve II. Karabağ Savaşı'nın seyri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin savaş sürecindeki desteği, Şuşa Beyannamesi ve Zengezur Koridoru gibi gelişmeler ele alınmıştır. Çalışma, Türkiye'nin Azerbaycan'a sağladığı desteğin savaşın sonucuna ve bölgesel dengelere olan etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of relations between Turkey and Azerbaijan, their impact on the Second Karabakh War, and the geopolitical changes that emerged after the war. The South Caucasus has historically attracted the interest of regional and global powers due to its rich mineral deposits, strategic location connecting Asia and Europe, and favorable geographic conditions. The Karabakh region, located within the borders of Azerbaijan, has long been a site of conflict between Armenians and Azerbaijani Turks. Russia has historically supported Armenia against Azerbaijan to maintain its influence in the South Caucasus, both during the Tsarist and Soviet periods. During the Soviet era, Turkey's ability to support Azerbaijan was limited, but after Azerbaijan gained independence, Turkey became the first country to recognize it and provided consistent political, economic, and military support. Turkey's support during the Second Karabakh War was a decisive factor in Azerbaijan's victory. The military, political, and economic assistance provided by Turkey, particularly the Bayraktar TB2 drones produced by a Turkish company, played a crucial role in the outcome of the war by rendering Armenia's outdated air defense systems ineffective. The victory allowed Azerbaijan to reclaim most of its occupied territories, while Turkey strengthened its strategic position in the South Caucasus. The study consists of three main sections. The first section examines the historical background of Turkey-Azerbaijan relations. The second section analyzes the strategic importance of Karabakh, the roots of the Armenia-Azerbaijan conflict, and the course and outcomes of the Second Karabakh War. The third section details Turkey's support during the war, the signing of the Shusha Declaration, and the significance of the Zangezur Corridor in shaping future regional dynamics. The study highlights the significant role of Turkey's support in Azerbaijan's victory and the subsequent geopolitical shifts in the region.