Nesne ilişkilerinin sınır durum örgütlenmesi üzerindeki etkisinde benliğin ayrımlaşmasının aracı rolü
The mediating role of self differentiation in the impact of object relations on limitary situation organization
  1. Tez No: 934426
  2. Yazar: ELİF TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Borderline kişilik özellikleri ve nesne ilişkileri- gerçeği değerlendirme puanları arasındaki ilişkide benliğinin ayrımlaşmasının aracı rolünü incelemektir. Bununla birlikte araştırmada borderline kişilik puanlarının nesne ilişkileri-gerçeği değerlendirme ve benlik ayrımlaşması ile ilişkisi de incelenmiştir. Araştırma örneklemi 18 yaşından büyük yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada 134 erkek, 284 kadın olmak üzere toplam 418 kişilik bir örneklem değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 26.0 paket programı kullanılmış olup veri analizi amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Anova kullanılmıştır. Araştırma sonucunda nesne ilişkilerinin borderline kişilik özelliklerinin oluşumunda benliğin ayrımlaşmasından daha güçlü bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Benliğin ayrımlaşmasının borderline kişilik özellikleri ve nesne ilişkileri- gerçeği değerlendirme puanları arasındaki ilişkide aracı rolü olmadığı belirlenmiştir. Gerçekliğin bozulması ile borderline kişilik arasında güçlü ve doğrudan bir ilişki olduğu görülmüştür. Bununla birlikte kişilerin yaş ve eğitim seviyesindeki düşüşün nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme boyutları, borderline kişilik ve benliğin ayrımlaşması puanlarında anlamlı farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Ayrıca erkeklerin kadınlara oranla benlik ayrımlaşması düzeyi daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of self-differentiation in the relationship between borderline personality traits and object relations-reality appraisal scores. In addition, the relationship between borderline personality scores and object relations-report appraisal and self-differentiation was also examined. The research sample consisted of adult individuals over the age of 18. Personal Information Form, Borderline Personality Inventory, Bell Object Relations and Reality Appraisal Scale, and Self-Differentiation Scale were used to collect data. A total sample of 418 people, 134 men and 284 women, was evaluated in the study. SPSS 26.0 package program was used for data analysis and Pearson Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample T-Test, One-Way ANOVA were used for data analysis. As a result of the study, it was seen that object relations had a stronger effect on the formation of borderline personality traits than the dissociation of the self. It was determined that dissociation of the self did not play a mediating role in the relationship between borderline personality traits and object relations and reality distortion scores. There was a strong and direct relationship between distortion of reality and borderline personality. However, the decrease in the age and education level of the individuals was found to have a significant effect on the object relations and reality appraisal dimensions, borderline personality and dissociation of self scores. In addition, it was found that the decrease in age and education level of the individuals created a significant difference in the scores of object relations and reality appraisal dimensions, borderline personality and self-differentiation. In addition, men were found to have a higher level of self- differentiation than women.