Fitness yapan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları ve ergojenik madde kullanım tutumlarının incelenmesi
Examination of the motivation to participate in physical activity and attitudes towards ergogenic substance use of individuals doing fitness
- Tez No: 934425
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada rekreatif amaçlı özel fitness merkezlerine katılan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarını ve besinsel ergojenik madde kullanımı hakkında tutumlarını belirlenmiş bazı demografik (yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, spor yapma yılı, haftalık spor günü, aylık gelir, besinsel ergojenik yardım alma durumu ve alınan besinsel ergojenik yardım çeşidi vb.) değişkenlere göre incelemek ve bunun yanında rekreatif amaçlı fitness merkezlerine katılan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları ile besinsel ergojenik madde kullanım tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama tekniği kullanılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üzerindeki 280'i erkek ve 150'si kadın olmak üzere toplamda 430 birey iştirak etmiştir. Araştırma içerisinde veri toplamada kullanılan araçlar ''Kişisel Bilgiler Formu'', ''Sporda Güdülenme Ölçeği II (SGÖ-II)'', ''Sporcu Besin Desteği Tutum Faktörleri Ölçeği'' kullanılmıştır. Toplanan verilerin analiz edilmesinde betimsel istatistiklerden (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma) ve ilişkisel istatistiklerden (t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, doğrusal regresyon analizi) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the motivations for participation in physical activity and attitudes about nutritional ergogenic substance use of individuals participating in private fitness centers for recreational purposes according to some demographic variables (age, gender, education level, years of practicing sports, weekly sports days, monthly income, status of nutritional ergogenic aid intake and type of nutritional aid received, etc.) and also to examine the relationship between the motivations for participation in physical activity and attitudes about nutritional ergogenic substance use of individuals participating in recreational fitness centers. Relational survey technique was used in the study. A total of 430 individuals, 280 males and 150 females aged 18 years and over, participated in the study. ''Personal Information Form'', ''Motivation in Sport Scale II'', ''Athlete Nutritional Support Attitude Factors Scale'' were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic means and standard deviation) and relational statistics (t-test, one-way analysis of variance, Pearson moment correlation coefficient and linear regression analysis) were used for data analysis.