Tatlı mısır (Zea mays saccharata Sturt.)'da nano çinko oksit (nano-ZnO) uygulamalarının kuraklığa tolerans üzerindeki etkisi
The effect of nano-zinc oxide applications (nano-ZnO) on drought tolerance in sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.)
- Tez No: 934429
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; tatlı mısırda (Zea mays saccharata Sturt.) farklı dozlarda nano-çinko oksit (NZnOD) uygulamalarının (NZnOD1: 0, NZnOD2: 50, NZnOD3: 100 ve NZnOD4: 150 ppm), kuraklığa toleransı (K1: %100 sulama/SK/kontrol, K2: %75 sulama/SK, K3: %50 sulama/SK ve K4: %25 sulama/SK) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sera koşullarında, 11 litre kapasiteli plastik saksılarda, farklı kuraklık düzeyleri ana parselleri, farklı Se dozları ise alt parselleri oluşturacak şekilde, tesadüf parselleri bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda kuraklık stresinin; incelenen özelliklerin tamamında %1 ile %40 arasında değişen oranlarda olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, kuraklık stresi ile birlikte NZnOD uygulamalarında kontrol bitkilerine kıyasla; bitki boyunda %7-21, bitki yaş ağırlığında %9-33, bitki kuru ağırlığında %18-33, sap kalınlığında %1-15, yaprak boyunda %3-22, yaprak eninde %6-40 ve yaprak sayısında %2-5, YOSİ değerinde %3-31 düzeyinde bir iyileşme sağlanmıştır. Sonuç olarak; uygulanan NZnOD, kuraklık stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda olumlu yönde etkilediği, NZnOD3 ve NZnOD4 dozlarının diğer uygulamalara kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of nano-çinko oksit (NZnOD) applications (NZnOD1: 0, NZnOD2: 50, NZnOD3: 100 ve NZnOD4: 150 ppm) on drought tolerance (K1: 100% irrigation/SK/control, K2: 75% irrigation/SK, K3: 50% irrigation/SK and K4: 25% irrigation/SK) in sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.) were investigated. The research was carried out under greenhouse conditions in 11 L capacity plastic pots, according to a randomized split plot design with three replications, with different drought levels forming the main plots and different Se doses forming the subplots. As a result of the research, it was determined that drought stress caused negative effects ranging from 1% to 40% on all of the examined traits. In addition, in NZnOD applications with drought stress, compared to control plants; 7-21% improvement in plant height, 9-33% in plant fresh weight, 18-33% in plant dry weight, 1-15% in stem thickness, 3-22% in leaf length, 6-40% in leaf width, 2-5% in leaf number and 3-31% in YOSI value were achieved. As a result, it was determined that the applied NZnOD positively affected the negativities caused by drought stress at varying rates and NZnOD3 and NZnOD4 doses gave better results compared to other applications