Sosyal tasarım perspektifiyle markaların sürdürülebilirlik faaliyetlerinin grafik tasarım açısından değerlendirilmesi
Evaluating brands' sustainability activities from a social design perspective in terms of graphic design
  1. Tez No: 934438
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlar, sürdürülebilirlik kavramını modern toplumların öncelikli konularından biri haline getirmiştir. İklim değişikliği, doğal kaynakların azalması, toplumsal eşitsizliklerin derinleşmesi ve ekonomik istikrarsızlık gibi küresel çapta etkili olan problemler, devletlerin ve uluslararası kuruluşların yanı sıra markaları çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirme yönlendirmiştir. Bu çalışma, sosyal tasarım, sürdürülebilirlik ve grafik tasarım kavramlarını bir arada ele alarak, markaların sosyal sürdürülebilirlik faaliyetlerini topluma nasıl aktardıklarını incelemektedir. Sürdürülebilirlik, ekonomik, toplumsal ve çevresel değerlerin bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasını gerektiren bir kavramdır. Markaların bu bağlamdaki faaliyetleri, yalnızca ekonomik hedeflere yönelik değil, aynı zamanda sosyal fayda yaratmaya odaklanmaktadır. Sosyal tasarım, sürdürülebilirlik bağlamında toplumsal sorunların çözümüne yönelik etkili bir araç olarak öne çıkarken, grafik tasarım ise bu değerlerin geniş kitlelere aktarımını sağlayan güçlü bir iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Çalışmada, sosyal tasarımın sürdürülebilirlik faaliyetlerine katkıları, grafik tasarımın sosyal sürdürülebilirlik mesajlarının iletimindeki rolü ve bu unsurların marka kimliğiyle ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca, Nike, Coca-Cola, H&M, Benetton ve Dove gibi markaların gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik temalı kampanyalar analiz edilmiştir. Kampanyalar, kullanılan görsel unsurlar, tasarım stratejileri ve sürdürülebilirlik değerlerinin topluma aktarımı bağlamında ele alınmıştır. Araştırma, grafik tasarımın yalnızca estetik bir araç olmadığını, aynı zamanda toplumsal farkındalık yaratma ve sürdürülebilirlik değerlerini somutlaştırmada stratejik bir işlev gördüğünü göstermektedir. Grafik tasarımın görsel iletişim gücü, markaların sosyal ve çevresel hedeflerini etkili bir şekilde iletmesini sağlamış ve bu süreçte markaların toplumsal sorumluluklarını gerçekleştirme kapasitelerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental, economic, and social issues have made the concept of sustainability one of the primary concerns of modern societies. Problems such as climate change, the depletion of natural resources, deepening social inequalities, and economic instability have directed not only governments and international organizations but also brands to develop solution-oriented approaches. This study examines the concepts of social design, sustainability, and graphic design together, analyzing how brands convey their social sustainability efforts to society. Sustainability requires a holistic approach that incorporates economic, social, and environmental values. Brand activities in this context are not solely focused on achieving economic goals but are also directed toward creating social value. While social design emerges as an effective tool for addressing social problems within the framework of sustainability, graphic design functions as a powerful communication tool for conveying these values to wider audiences. The study investigates the contributions of social design to sustainability efforts, the role of graphic design in delivering social sustainability messages, and the relationship of these elements with brand identity. Furthermore, sustainability-themed campaigns conducted by international brands such as Nike, Coca-Cola, H&M, Benetton, and Dove were analyzed. These campaigns were evaluated in terms of visual elements used, design strategies employed, and the transmission of sustainability values to society. The research demonstrates that graphic design is not merely an aesthetic tool but also serves a strategic function in raising social awareness and materializing sustainability values. The visual communicative power of graphic design has enabled brands to effectively communicate their social and environmental goals, thereby enhancing their capacity to fulfill their social responsibilities.