Saʻlebî ile İbn Kesîr tefsirlerinin ceza âyetlerini yorumlama yöntemleri bakımından mukayesesi
Comperation of punishment verses in Saʻlabi and Ibn Kathir commentaries in terms of interperation methods
  1. Tez No: 934439
  2. Yazar: ESRA OĞUL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kur'ân, toplumda huzur ve güven ortamının sağlanması amacıyla kamu hukukunu ilgilendiren cezalarla ilgili birtakım düzenlemeler ortaya koymuştur. Müfessirler, bu konuların geçtiği âyetleri gerek yöntemlerine gerek mezhebî tercihlerine gerek de yaşadıkları çağların ihtiyaçlarına göre birbirinden farklı şekillerde tefsir etmişlerdir. Çalışmamızda bu müfessirlerden olan Saʻlebî ve İbn Kesîr'in ceza âyetleriyle ilgili yorumları ve yöntemleri ele alınmıştır. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmanın; birinci bölümünde Kur'ân'da toplumsal düzen bağlamında ceza kavramı, ikinci bölümünde müfessirlerin ilmî hayatları ve rivayet kullanım usûlleri, üçüncü bölümünde ise karşılaştırma yöntemiyle kısas ve had cezaları başlıkları altında müfessirlerin ceza âyetlerine dair yorumları ve metodları incelenmiştir. Neticede müfessirlerimiz, yaşamış oldukları dönemlerin ve ilmî birikimlerinin etkisiyle eserlerini erken dönem rivayet tefsirlerinden farklı olarak kendilerine has üslûplarla ele almışlardır. Tefsirinde naklettiği rivayetlerin sıhhati üzerinden eleştirilen Saʻlebî, âyetlere yapmış olduğu dilbilimsel açıklamalarla lûgavî tefsir alanına büyük katkılarda bulunmuştur. Ancak el-Keşf'in rivayet tefsiri olarak sınıflandırılması, eserin bu yönünün arka planda kalmasına neden olmuştur. İbn Kesîr, tefsirinde Saʻlebî'den çok daha fazla rivayet nakletmesine rağmen müfessirin bu rivayetleri tenkide tabi tutması tefsirini güvenilir kılmıştır. Müfessir, rivayetlere olan bağlılığını korumakla birlikte nüzûl sebeplerine dayanarak anlamı teke indirmemiş, âyetleri daha genel kapsamlı değerlendirmiş tüm bunların sonucunda müellifin eseri rivayet tefsiri geleneğine yoğun malzeme olanağı sağlamıştır. Müfessirlerimiz ceza âyetleriyle belirlenen hükümlerin temel esasları üzerinde hemfikirdirler fakat müelliflerin yorumları ve tefsir yöntemlerindeki farklılıklar nedeniyle âyetlerin izahlarında ve cezaî yaptırımların ikincil hususlarında farklı sonuçlara ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
The Quran has set forth some regulations regarding punishments concerning public law in order to ensure peace and security in society. Commentators have interpreted the verses in which these issues are mentioned in different ways, depending on their methods, sectarian preferences and the needs of the era they lived in. In our study, the interpretations and methods of these commentators, Sa'lebi and Ibn Kathir, regarding the punishment verses are discussed. This study, which consists of an introduction, three sections and a conclusion; in the first section, the concept of punishment in the context of social order in the Quran, in the second section, the scholarly lives of the commentators and the methods of using narrations, and in the third section, the interpretations and methods of the commentators regarding the punishment verses under the titles of retaliation and hadd punishments by means of a comparative method are examined. As a result, our commentators have handled their works with their own styles, different from the early period narration interpretations, under the influence of the periods they lived in and their scholarly accumulation. Sa'labî, who was criticized for the authenticity of the narrations he conveyed in his commentary, made great contributions to the field of linguistic interpretation with the linguistic explanations he made to the verses. However, the classification of al-Kashf as a narration commentary caused this aspect of the work to remain in the background. Although Ibn Kathir conveyed many more narrations than Sa'labî in his commentary, the commentator's criticism of these narrations made his commentary reliable. Although the commentator maintained his loyalty to the narrations, he did not narrow down the meaning based on the reasons of revelation, evaluated the verses in a more general context, and as a result of all these, the author's work provided extensive material for the tradition of narration interpretation. Our commentators agree on the basic principles of the provisions determined by the penal verses, but due to the differences in the authors' interpretations and interpretation methods, they reached different conclusions in the explanations of the verses and the secondary issues of penal sanctions.