Psikopatolojiye giden yolda benlik kurgularının ve duygu düzenleme stratejilerinin rolü
The roles of self-construals and emotion regulation strategies in the pathways to the psychopathologies
  1. Tez No: 934457
  2. Yazar: DERYA DELİKTAŞ BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARITAŞ ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, bireylerin psikolojik iyi oluşlarını etkileyen temel faktörlerden biri olan psikopatolojiyi çok boyutlu bir çerçeveyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, benlik kurgularının, bilişsel duygu düzenleme becerilerinin ve kişilerarası duygu düzenleme becerilerinin psikopatoloji ve duygusal iyi oluş üzerindeki etkilerini anlamak hedeflenmiştir. Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 19-74 yaş arasındaki 569 yetişkin bireye çevrimiçi (online) platformda kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak veriler; Demografik Bilgi Formu, Dengeli Bütünleşme ve Ayrışma Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği ile toplanmıştır. Değişkenlerin katılımcıların yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirleyebilmek için çok faktörlü MANOVA analizleri yapılmıştır. Bulgulara göre, dengeli bütünleşme ve ayrışma ölçeği, bilişsel duygu düzenleme ölçeği ve kişilerarası duygu düzenleme ölçeği açısından bakıldığında katılımcıların yaş gruplarında ve cinsiyetlerinde farklılıklar görülürken; kısa semptom envanteri açısından bakıldığında katılımcıların yalnızca yaş gruplarında farklılıklar bulunmuştur. Pozitif ve negatif duygu durum ölçeği açısından bakıldığında ise yalnızca negatif duygu durumunda katılımcıların yaş gruplarında farklılıklar elde edilmiştir. Kısa semptom envanterinden elde edilen puanı yordayan faktörleri belirleyebilmek için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Buna göre; yaş, medeni durum, gelir düzeyi, ilişkisel yönelim, kendini suçlama ve felaketleştirme kısa semptom envanterinden elde edilen puanı anlamlı düzeyde yordamaktadır. Ayrıca, pozitif duygu durumundan elde edilen puanı yordayan faktörleri belirleyebilmek için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Buna göre; cinsiyet, gelir düzeyi, ilişkisel yönelim, olumlu duyguları arttırma, olumlu yeniden odaklanma, olumlu yeniden değerlendirme ve bakış açısına yerleştirme pozitif duygu durumundan elde edilen puanı anlamlı düzeyde yordamıştır. Son olarak, negatif duygu durumdan elde edilen puanı yordayan faktörleri belirleyebilmek için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre; yaş, medeni durum, ilişkisel yönelim, kendini suçlama ve felaketleştirme negatif duygu durumundan elde edilen puanı anlamlı düzeyde yordamıştır. Araştırmanın bulguları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine psychopathology, which is one of the most important factors affecting an individual's psychological well-being, using a multidimensional framework. The study aims to understand the effects of self-construals, cognitive emotion regulation skills and interpersonal emotion regulation skills on psychopathology and emotional well-being. A total of 569 adults between the ages of 19 and 74, living in different provinces of Turkey, were recruited through an online platform using snowball sampling. According to the purpose of the study, data were collected using a demographic information form, the Balanced Integration and Dissociation Scale, the Cognitive Emotion Regulation Scale, the Interpersonal Emotion Regulation Scale, the Brief Symptom Inventory, and the Positive and Negative Affect Scale. Multifactorial MANOVA analyses were conducted to determine whether the variables differed according to the age groups and gender of the participants. According to the results, there were differences between the age groups and sexes of the participants with regard to the Balanced Integration and Dissociation Scale, the Cognitive Emotion Regulation Scale and the Interpersonal Emotion Regulation Scale, whereas there were differences only between the age groups of the participants with regard to the Brief Symptom Inventory. On the positive and negative affect scales, differences were only found between age groups on the negative affect scale. Hierarchical regression analysis was used to determine the factors that predicted the Brief Symptom Inventory score. Age, marital status, income level, interrelational orientation, self-blame and catastrophising were found to be significant predictors of the Brief Symptom Inventory score. Hierarchical regression analysis was also used to determine the factors that predicted the positive affect score. According to this, gender, income level, interrelational orientation, enhancing positive affect, positive refocusing, positive reappraisal and putting into perspective significantly predicted the positive affect score. Finally, hierarchical regression analysis was used to determine the factors predicting the negative affect score. According to the results, age, marital status, interrelational orientation, self-blame and catastrophising significantly predicted the negative affect score. The results of the study were discussed in the context of the literature.