Rekreatif futbol etkinliklerine katılan 10-13 yaş erkek çocukların farklı değişkenlere göre hayal etme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of imagination levels of 10-13 year old boys participating in recreational football activities according to different variables
  1. Tez No: 934456
  2. Yazar: FEYZULLAH FURKAN MİNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma rekreatif futbol etkinliklerine katılan 10-13 yaş erkek çocukların farklı değişkenlere göre hayal etme düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde rekreatif futbol etkinliklere katılım sağlayan bireyler arasında birçok boyutta farklılıklar olduğu görülmektedir. Hayal etme düzeyi de bu farklılığın olduğu boyutlardan birisi olabilir. Bu çalışmaya Ankara ilinden 10-13 yaş arası çocuklar katılmıştır. Çalışmada Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Kafkas (2011)'in Çocuklar İçin Sporda Hayal Etme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Katılımcıların hayal etme ölçeği aktivite türü t-testi sonuçlarına göre; özel bilişsel-motivasyon alt boyutunda iki gün katılan çocuklar ve dört gün etkinliklerine katılan çocuklar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Futbol etkinliklerine katılan 10-13 yaş erkek çocukların farklı değişkenlere göre hayal etme düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, özel bilişsel-motivasyon alt boyutu aktivite sıklığı değişkeninde anlamlı farklılıklara ulaşılırken genel bilişsel ve genel motivasyon üstünlük alt boyutlarında anlamlı bir farklılığa ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the imagination levels of 10-13 year old boys participating in recreational football activities according to different variables. When the studies in the literature are examined, it is seen that there are differences in many dimensions among individuals participating in recreational football activities. The imagination level may be one of the dimensions where this difference occurs. Children aged 10-13 from Ankara participated in this study. Kafkas (2011) Children's Sports Imagination Scale and Personal Information Form, whose Turkish validity and reliability studies have been conducted, were used in the study. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. According to the participants' imagination scale activity type t-test results; a significant difference was found between children participating in two-day and children participating in four-day activities in the special cognitive-motivation sub-dimension. In this study, which was conducted to examine the imagination levels of 10-13 year old boys participating in football activities according to different variables, significant differences were found in the activity frequency variable of the specific cognitive-motivation sub-dimension, while no significant difference was found in the general cognitive and general motivation superiority sub-dimensions.