Bebek arabalarının insan anotomisi üzerindeki ergonomik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the ergonomic effects of baby carriers on human anatomy
  1. Tez No: 934477
  2. Yazar: PINAR ERTAN BİRECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bebek arabaları, yeni bebek sahip olanların ve olma yolundaki adayların ilk başta edinmek isteyecekleri taşıma araçlarındandır. Gündelik hayattın yoğunluğunda önemli bir yere sahip olan bu ulaşım araçlarının kullanımı, ebeveynler üzerinde oluşturabileceği fizyolojik etkileri ve anatomik sağlığı nasıl etkilediği genellikle göz ardı edilebilmektedir. Bebek arabalarının seçimi, bebekler için önemli olduğu kadar, anne ve babanın kullanım ergonomisi için de önem bir unsur olmaktadır. İtme ve çekme şeklinde fiziksel kas gücü ile ilerleyen bebek arabaları uzun süreli kullanımlarda bel ve kas ağrılarına neden olabilmektedir. Ek olarak, coğrafi şartların olumsuz yönde olması ise bebek arabalarının ebeveynlerin sağlığını olumsuz yönde etkilemesine neden olabilir. Bebek arabaları her ne kadar ergonomik olsalar da kullanıcı sürme yolunda bulunan eğimlerden ve zemin tipinden etkilenebilmektedir. Bebek arabalarının kullanan insanların üzerinde anatomik ve ergonomik etkileri hakkında yapılan bu çalışma, kullanıcılara kişisel sağlıklarını öne çıkarmayı ve bilinçli bir sürüş deneyimi sunmayı ve bu araçların günlük yaşam kalitelerini artırma potansiyeline ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın önemi bebek arabalarının ebeveynler üzerindeki etkilerini incelemek ve daha konforlu bir sürüş imkânı sunmaktır. Bu çalışmanın temel hipotezi, bebek arabalarının ergonomik tasarımının eksiklik gösterdiği durumlarda, ebeveynlerin uzun süreli ve bilinçsiz kullanımı sonucunda fiziksel rahatsızlıklar, kas ve eklem ağrıları yaşama olasılıklarının artabileceğidir. Araştırma betimsel modele dayalı olarak yürütülen nitel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve anket yöntemiyle bebek arabalarının kullanıcı deneyimleri incelenmiştir. Derlenen veriler ışığında bebek arabaları kullanıcıları gözlemlenmiştir. Bu çalışma, bebek arabalarının kullanıcı üzerindeki ergonomik yönden incelemiş ve ebeveynlerin günlük yaşam kalitesini nasıl etkileyebileceği varsayımını öne sürmektedir. Çalışmamız, piyasada bulunan bebek arabalarını kullanan ve ankete katılan kişilerle sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Baby strollers are among the first transportation tools that new or expecting parents aim to acquire. Despite their significant role in the busy routines of daily life, the physiological impacts and effects on anatomical health caused by these transportation tools are often overlooked. The choice of a baby stroller is not only critical for the baby but also an essential factor in ensuring ergonomic use for parents. Baby strollers, which operate through physical muscle effort by pushing or pulling, can lead to back and muscle pain during prolonged use. Additionally, adverse geographical conditions may negatively impact the health of parents using strollers. Even though baby strollers may be designed with ergonomic features, users are often affected by the inclines of the roads and the type of terrain during use. This study, focusing on the anatomical and ergonomic effects of baby strollers on parents and other family members who use them, aims to highlight personal health considerations, promote a more conscious driving experience, and shed light on the potential of these tools to enhance daily life quality. The importance of this research lies in examining the impact of baby strollers on parents and offering solutions for a more comfortable driving experience. The central hypothesis of this study is that when baby strollers lack ergonomic design features, prolonged and unconscious use may increase the likelihood of physical discomfort, muscle, and joint pain among parents. This research is a qualitative study based on a descriptive model. A literature review was conducted, and user experiences with baby strollers were analyzed through a survey. Observations were made based on the survey data collected. This study investigates the ergonomic effects of baby strollers on users and examines how these tools can influence the daily life quality of parents. The research is limited to individuals who use commercially available baby strollers and participated in the survey.