Yozgat köy odaları (mimari ve gelenek)
Yozgat village rooms (architecture and tradition)
  1. Tez No: 934478
  2. Yazar: TUĞBA BAĞBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1715
Özet
Köy odası, Anadolu'nun birçok köyünde köy halkı tarafından imece usulüyle veya köyün ileri gelenleri tarafından inşa ettirilen halk mimarisi ürünleridir. Köy odası köye dışarıdan gelen misafirleri ağırlamak amacıyla inşa edilmiş yapılardır. Aynı zamanda uzun kış gecelerinde köy halkının toplanıp sosyal ve kültürel etkileşimde bulunduğu ortak kullanım alanlarıdır. Kitle iletişim araçlarının olmadığı dönemde etkin kültürel alışverişin yapıldığı bu birimler günümüzde teknolojinin gelişmesiyle işlevini kaybetmiştir. Köyden kente göçlerle beraber köy nüfusunun azalmasıyla köy odaları kaderine terk edilmişlerdir. Bu çalışmada Yozgat İli ve İlçelerine bağlı 601 adet köy gezilerek günümüze sağlam bir şekilde ulaşan 215 adet köy odası incelenmiş ve envanterlenmiştir. Bahse konu köy odalarının ölçekli krokileri çıkarılarak, Autocad ortamında planları çizilmiş, saha çalışmaları esnasında detaylı fotoğrafları çekilmiş ve oda elemanlarının ölçekli çizimleri yapılmıştır. Ayrıca kitabesi olan odaların kitabeleri okunarak günümüz Türkçesine çevirisi yapılmıştır. Yozgat İl merkezi ve köylerinde yer alan köy odaları hakkında daha önce bilimsel düzeyde yapılan çalışmalar bulunmamakla birlikte; ilk kez bu çalışma da bilimsel verilerle bir araya toplanarak plan tipolojisi çıkarılmış ve envanterlenmiştir. Yapıların süsleme özellikleri detaylı bir şekilde ele alınmış ve incelenmiştir. Köy odası geleneklerinin de incelendiği bu tez çalışması disiplinler arası bir çalışma olarak ele alınmış olup, köy odası kavramının Sanat tarihi ve Türk halk bilim içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Village rooms are examples of folk architecture built collectively by villagers or commissioned by village leaders in many parts of Anatolia.Village rooms were built to accommodate guests visiting the village. They are also common areas where villagers gather and engage in social and cultural interaction during the long winter nights.These spaces, which once served as centers for cultural exchange in the absence of mass media, have lost their function with the advancement of technology.As the village population decreased due to migration from villages to cities, village chambers were abandoned to fate. In this study, 601 villages in Yozgat Province and its districts were visited and 215 village rooms that have survived intact to the present day were examined and inventoried. Scaled sketches of the village rooms in question were prepared, and detailed plans were created using AutoCAD, during fieldwork, comprehensive photographs were taken, and scaled drawings of the room elements were produced. Additionally, the inscriptions found in the rooms were deciphered and translated into modern Turkish. Although there are no previous scientific studies on the village chambers located in Yozgat city center and its villages, this study was the first to gather scientific data and create a plan typology and inventory.The decorative features of these structures were analyzed in detail.This thesis, which also explores the traditions surrounding village rooms, is an interdisciplinary study that seeks to establish the significance of this concept in art history and Turkish folklore.