Isauria Bölgesi'ndeki Philadelphia Antik Kenti kapalı form cam buluntuları
Closed form glass finds from the Ancient City of Philadelphia in Isauria Region
- Tez No: 934500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Philadelphia Antik Kenti, Isauria-Kilikia Trakheia Bölgesi'nde bulunan önemli kentlerinden birisidir. Germanikopolis'ten (Ermenek), Claudiopolis'e giden yol güzergâhı üzerinde yer almaktadır. Günümüzde Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Gökçeseki köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Dağlık bir tepe üzerine kurulmuş olan Philadelphia, bugünkü durumuna bakıldığında söz konusu tepe üzerinde bir akropol ve akropolün kuzeyindeki vadinin kuzey ve güney kesimlerine yayılmış nekropolden oluşmaktadır. 2015 yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nün bilimsel danışmanlığında antik kentin nekropolisinde kurtarma kazıları gerçekleştirilmiştir. Bu kazılarda podyumlu lahit mezarlar ortaya çıkarılmıştır. Bu lahitlerin bitiminde atık çukuru olduğu düşünülen bir alanla karşılaşılmıştır. Bu yüksek lisans tezin konusunu, atık çukurundan ele geçen kapalı form grupları olan Unguentarium, Aryballos, Damlalık, Şişeler, Testi/Sürahiler veya Oinokhoe, Karıştırma çubukları ve Dipler oluşturmaktadır. Bunlar MÖ 1. yüzyıl ile MS 7. yüzyıl arasına tarihlenmektedir. Philadelphia'daki Hellenistik ve Roma dönemi unguentarium, aryballos, askos/damlalık, şişe, testi/sürahi, karıştırıcılar ve dip cam formları kentte erken ve geç döneme ait cam fomlarının varlığını ortaya koymuştur. Kente bulunan MÖ 1. yüzyıla ait cam alabastron ve MS 7. yüzyıla ait bir seramik kap bunu desteklemiştir. Buluntular aracılığıyla kentte MÖ 1. yüzyıl ile MS 7. yüzyılları arasında yerleşim gördüğü ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ancient City of Philadelphia is one of the important cities in the Isauria-Kilikia Trakheia Region. It is located on the road route from Germanikopolis (Ermenek) to Claudiopolis. Today, it is located north of the village of Gökçeseki in the Ermenek district of Karaman. Philadelphia, which was built on a mountainous hill, consists of an acropolis on the hill and a necropolis spread over the northern and southern parts of the valley north of the acropolis. In 2015, rescue excavations were carried out in the necropolis of the ancient city under the scientific supervision of Karamanoğlu Mehmetbey University, Faculty of Letters, Department of Archaeology. During these excavations, sarcophagus tombs with podium were unearthed. At the end of these sarcophagi, an area thought to be a waste pit was encountered. The subject of this master thesis is the closed form groups recovered from the waste pit, namely Unguentarium, Aryballos, Droppers, Bottles, Jugs or Oinokhoe, Mixing Sticks and Bottoms. These are dated between the 1st century BC and the 7th century AD. The Hellenistic and Roman unguentarium, aryballos, askos/droppers, bottles, jugs/pitchers, mixers and bottom glass forms from Philadelphia reveal the presence of early and late glass fomites in the city. A glass alabastron dating to the 1st century BC and a ceramic vessel dating to the 7th century AD were found in the city. The finds reveal that the city was inhabited between the 1st century BC and the 7th century AD.