Hacim sınırlamalı uygulamalar için yeni bir rüzgar sensörü tasarımı ve üretimi
Design and fabrication of a novel wind sensor for volume constrained applications
  1. Tez No: 934503
  2. Yazar: NOURA SOUKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, hacim sınırlamalı uygulamalar için yeni bir rüzgar sensörü tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sensör, rüzgarın hızını ve yönünü ölçmek için iki ultrasonik alıcı-verici başlığı ve dört NTC termistörü kullanmaktadır. Ultrasonik dönüştürücüler, rüzgar hızını daha hassas ve hızlı ölçerken, 4 NTC termistörlerinin sıcaklık farklarını ölçerek rüzgarın yönü doğru bir şekilde tespit etmektedir. 1m/s ile 5 m/s arasındaki hızlarda yapılan testlerde, sensörün rüzgar hızı ile gerçek hız arasındaki ortalama hata oranı %2,5 civarında kalmış, bu da sensörün iyi bir doğruluğa sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sensörün ölçtüğü minimum rüzgar hızı 0,6 m/s olarak belirlenmiştir. Rüzgar yönü ölçümleri de doğrulukla yapılmış, gerçek yön ile hesaplanan yön arasında tutarlı sonuçlar elde edilmiştir. Çevresel faktörlerin sensör doğruluğu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Nem oranındaki artış, sensörlerin doğruluğunda belirgin bir azalmaya neden olmuştur. Sıcaklık değişimi de benzer şekilde sensörün doğruluğuna etkilemiştir. Bu sensör tasarımı, düşük maliyet, bakımsızlık ve uzun ömür sunarak hacim sınırlamalı alanlarda ideal bir çözüm sağlamaktadır. Enerji verimliliği de uzun süreli kullanımlar için avantajlıdır. Bu çalışma, mevcut rüzgar ölçüm sistemlerine alternatif bir yaklaşım getirerek gelecekteki araştırmalara temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new wind sensor design and production for volume-constrained applications have been carried out. The developed sensor uses two ultrasonic transceivers and four NTC thermistors to measure wind speed and direction. Ultrasonic transducers measure wind speed more accurately and quickly, while four NTC thermistors temperature differences were used to determine wind direction accurately. In tests conducted within the range of 1 m/s to 5 m/s, the average error rate between the sensor's measured wind speed and the actual speed remained around 2.5%, indicating that the sensor has good accuracy. Additionally, the minimum wind speed measured by the sensor was determined to be 0.6 m/s. Wind direction measurements were also made accurately, with consistent results between the actual direction and the calculated direction. Environmental factors have a significant impact on the sensor's accuracy. An increase in humidity caused a noticeable decrease in accuracy. Temperature changes similarly affected the sensor's accuracy. This sensor design provides an ideal solution for volume-constrained areas by offering low cost, maintenance-free operation, and long lifespan. Energy efficiency is also advantageous for long-term use. This study presents an alternative approach to existing wind measurement systems and lays the foundation for future research.