Viyola eğitiminde kişilik tiplerine dayalı öğretim uygulamaları: Başarı düzeyi ve öğrenci görüşleri çerçevesinde bir değerlendirme
Instructional practices based on personality types in viola education: An evaluation in terms of achievement level and student perspectives
  1. Tez No: 934504
  2. Yazar: BEGÜM SİVRİ ÖZKARADİĞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİLGEHAN SONSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu araştırma, kişilik tipleri ekseninde gerçekleştirilen viyola eğitiminin öğrenci başarı durumlarına etkisini tespit etmek ve öğrenci görüşlerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Karma araştırma yöntemi kullanılmış olan bu araştırmada, yakınsayan paralel desen tercih edilmiştir. Nicel veri toplama yöntemi olarak tek denekli araştırma modeli kullanılmış, uygulama öncesi ve sonrası veriler karşılaştırılmıştır. Nitel veri toplama yöntemi olarak doküman analizi uygulanmış, öğrencilerin ders sonrası paylaştığı günlükler ve ses kayıtları analiz edilmiştir. Çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik durum ve maksimum çeşitlilik örneklemeleri kullanılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde müzik öğretmenliği programı bulunan iki yükseköğretim kurumunda yürütülmüş olup, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde dört (n=4) ve Gazi Üniversitesi'nde dokuz (n=9) viyola öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Kurumlar arasındaki dinamik farklılıklar nedeniyle, pilot uygulama Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde, ana uygulama ise Gazi Üniversitesi'nde yapılmıştır. Çalışma grubundaki öğrencilerin kişilik tiplerini belirlemek amacıyla Myers Briggs Tip Belirleyicisi (MBTI) uygulanmış ve 5 farklı tip kombinasyonu (ENTP, INFJ, ISFJ, ISTJ, ESTJ) tespit edilmiştir. Araştırmacı, belirlenen kişilik tiplerine özgü öğretim yaklaşımları tasarlamış ve ders süreçlerini bu doğrultuda planlamıştır. Araştırmanın başlangıcında öğrencilerin seviyeleri tespit edilerek üç seviye grubu oluşturulmuştur. 8 hafta süren uygulama sürecinde, öğrencilerle bire bir 50 dakikalık viyola dersleri yapılmış ve dersler video kaydına alınmıştır. Süreç boyunca başlangıç düzeyi ölçümü yapıldıktan sonra her iki haftada bir ara ölçümler gerçekleştirilmiştir. Derslerin ardından, öğrencilerden günlük ya da ses kaydı biçiminde geri bildirim vermeleri istenmiştir. Öğrenci başarı düzeylerini tespit etmek amacıyla Yaylı Çalgılar Değerlendirme Formu kullanılmış, uygulama tamamlandıktan sonra ölçüm videoları 3 alan uzmanı tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Toplanan veriler, grafiksel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş; genel gelişim puanları çizgi grafikleri, Yaylı Çalgılar Değerlendirme Formundaki her ölçüt ise çubuk grafikleriyle sunulmuştur. Öğrencilerin ders sonrasında sunduğu yazılı ve sesli günlükler içerik analizi yöntemiyle temalara ve kodlara ayrılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kişilik tipleri ekseninde planlanan viyola eğitiminden önce ve sonra toplanan yaylı çalgılar değerlendirme formu puanları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Bu farklılığın başlangıç düzeyi puan ortalaması ( X =56,88), uygulama evresi sonunda ulaşılan puan ortalamasının ise ( X =60,13) olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda kişilik tipleri ekseninde planlanan viyola eğitiminin öncesi ve sonrasında toplanan verilere bakıldığında uygulama sonunda ortaya çıkan puan ortalamasının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kişilik tipleri ekseninde planlanan viyola eğitimine dair haftalık öğrenci geri bildirimleri göz önüne alındığında öğrencilerin bu ders uygulamalarını viyola eğitim süreçleri için faydalı buldukları, uygulama süreci doğrultusunda kişiliklerine uygun olarak yapılan tüm uygulamaları farkındalıkla günlüklerine ya da ses kayıtlarına aktardıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, kişilik temelli bireysel çalgı eğitiminin etkilerinin, farklı seviyelerden ve farklı çalgı gruplarından öğrencilerle, konservatuvarlar ve güzel sanatlar fakülteleri gibi kurumlarda daha geniş örneklem gruplarıyla uygulanarak incelenmesi önerilmiştir. Ayrıca, deney ve kontrol gruplu çalışmalar yapılması, öğrencilerin kişilik tiplerine göre motivasyon ve kaygı düzeylerindeki değişimlerin takip edilmesi, müzik eğitimi veren öğretmenlerin bilinçlendirilmesine yönelik hizmet içi eğitim programları ve uygulamalı seminerlerin düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of viola education tailored to personality types on student achievement and to examine student perspectives. A mixed-methods research approach was employed, utilizing a convergent parallel design. As a quantitative data collection method, a single-subject research model was used, comparing pre- and post- intervention data. For qualitative data collection, document analysis was conducted, analyzing students' journals and audio recordings shared after lessons. Purposeful sampling techniques, specifically typical case and maximum variation sampling, were used to select the study group. The research was carried out at two higher education institutions in Ankara that offer music teacher training programs. The study involved four (n=4) viola students from Ankara Music and Fine Arts University and nine (n=9) from Gazi University. Due to differences in institutional dynamics, a pilot study was conducted at Ankara Music and Fine Arts University, while the main study took place at Gazi University. The Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) was used to determine the personality types of students in the study group, revealing five different type combinations: ENTP, INFJ, ISFJ, ISTJ, and ESTJ. The researcher designed and implemented instructional approaches tailored to these personality types. At the beginning of the study, students' skill levels were assessed, and they were grouped into three proficiency levels. The intervention spanned eight weeks, during which students received individualized 50-minute viola lessons, all of which were video recorded. Baseline assessments were conducted at the start, followed by biweekly interim evaluations. At the end of each lesson, students were asked to provide feedback through written journals or audio recordings. To measure student achievement, the String Instrument Performance Evaluation Form was used. After the intervention period, recorded performance assessments were independently evaluated by three subject-matter experts. The collected data were analyzed using graphical analysis; overall progress scores were represented with line graphs, while each criterion in the String Instrument Performance Evaluation Form was displayed using bar graphs. Students' written and audio feedback was examined using document analysis, and themes and codes were identified. According to the research findings, the scores from the string instruments evaluation form collected before and after the viola training planned within the framework of personality types showed a statistically significant difference. This difference was determined by the initial mean score ( X =56.88) and the mean score at the end of the implementation phase ( X =60.13). In this context, when examining the data collected before and after the viola training designed based on personality types, it was found that the mean score at the end of the implementation was higher. Considering the weekly student feedback on the viola training planned within the framework of personality types, it was concluded that students found these lesson implementations beneficial for their viola learning process. Additionally, throughout the implementation process, they consciously recorded all applications tailored to their personality types in their journals or voice recordings. It has been suggested that the effects of personality-based individual instrument instruction be examined with larger sample groups, including students from different levels and various instrument groups, within institutions such as conservatories and faculties of fine arts. Additionally, it has been suggested that studies with experimental and control groups be conducted, changes in students' motivation and anxiety levels based on their personality types be monitored, and in-service training programs and practical seminars be organized to raise awareness among music educators.