ABD müdahalesinin Afganistan'da ulus ve devlet oluşumuna etkisi (2001-2021)
The impact of U.S. intervention on nation and state-bulilding in Afghanistan (2001-2021)
- Tez No: 934516
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, ABD liderliğindeki NATO müdahalesinin Afganistan'da ulusal kimlik oluşumuna katkıda bulunup bulunmadığını analiz etme amacı taşımaktadır. Bu çerçevede, Afganistan'a ABD müdahalesinin, çoğu siyasi nitelikte olmak üzere birçok değişikliğe yol açtığı hipotezi test edilmektedir. Söz konusu müdahale ile birlikte bir yandan terörle mücadele, öte yandan Afgan ulusal bir kimliğinin oluşmasına yol açacak ulus-devlet inşa projesi gündeme gelmiştir. Müdahalenin ilk döneminde Afgan toplumunda umut ve iyimserlik yaratılmış olsa da ABD'nin özensizliği ve plansızlığı aşiret ve etnisiteye dayanan siyasi sistem ve geleneksel kurumların devam etmesi, sürecin olumsuz etkilenmesine neden olmuştur. Bununla birlikte ABD müdahalesinin başlangıçta El-Kaide'nin çöküşüne ve Taliban'ın devrilmesine yol açtığını, bunun da geçiş hükümetlerinin kurulmasına ve ardından başkanlık seçimlerinin yapılmasına neden olduğu görülmüştür. Netice olarak ABD'nin Afganistan'a müdahalesi ülkenin idari ve siyasi bakımdan ilerlemesine yol açmış olsa da ulusal kimlik inşası bakımından başarısız olmuştur. Ulusal kimliğin etnik kimliklerin gölgesinden kurtulmasının mümkün olmadığı Afganistan'da müdahale sonrasında etnisite ve mezhep temelli ayrışmalar varlığını korumuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze whether the NATO intervention led by the United States contributed to the formation of national identity in Afghanistan. Within this framework, it tests the hypothesis that the U.S. intervention in Afghanistan led to numerous changes, most of which were political in nature. Alongside the fight against terrorism, the intervention also introduced a nation-state building project aimed at fostering the development of an Afghan national identity. Although the initial phase of the intervention created a sense of hope and optimism within Afghan society, the U.S.'s lack of care and planning along with the persistence of a political system and traditional institutions based on tribal and ethnic structures adversely impacted the process. Nevertheless, the intervention initially resulted in the collapse of Al-Qaeda and the overthrow of the Taliban, which in turn paved the way for the establishment of transitional governments and later the holding of presidential elections. In conclusion, while the U.S. intervention contributed to Afghanistan's administrative and political development, it failed in terms of national identity formation. In a country where national identity could not escape the shadow of ethnic identities, ethnic and sectarian divisions continued to persist even after the intervention.