Socio-political consequences of U.S. intervention in Afghanistan (2001-2021)
ABD'nin Afganistan'a müdahalesinin sosyo-politik sonuçları(2001-2021)
- Tez No: 927436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
1996 yılından bu yana Taliban yönetimindeki Afganistan izole edilmiş ve uluslararası toplumdan kopmuştur. Taliban, kadınların okumasına veya çalışmasına izin vermemiş ve etnik ve dini azınlıkların haklarını ciddi şekilde ihlal etmiştir. 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarının ardından Amerika ve müttefikleri Afganistan'a saldırmış, Taliban hükümeti devrilmiş ve ülkede on yıllık bir demokrasi dönemi başlamıştır. Amerika'nın 2001'den 2021'e kadar olan varlığı, Afgan halkına önemli fırsatlar ve kapasiteler sağlamakla birlikte, aynı zamanda birçok hata ve yanılgıya da yol açmıştır. ABD'nin Afganistan'daki varlığı, boyutları ve sonuçlarına ilişkin çeşitli araştırmalar yapılmış olsa da, ABD'nin Afganistan'daki varlığının toplumsal ve siyasi sonuçlarına dair kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle mevcut araştırma şu soruyu sormaktadır: Amerika'nın Afganistan'a müdahalesinin siyasi, sosyal, güvenlik ve kültürel sonuçları neler olmuştur? Bu çalışma, Amerika'nın Afganistan'daki varlığının belirli boyutlarını ve sonuçlarını analiz etmeye ve değerlendirmeye çalışmıştır. Araştırmanın bulguları, Amerika'nın Afganistan'da birçok fırsat ve kapasite yaratmasına rağmen, stratejik hatalar ve yanlışlar nedeniyle bu ülkenin ilerlemesine ve gelişmesine engel olduğunu göstermektedir. Geçmişte olduğu gibi, Afganistan ekonomik olarak tarıma bağımlı, politik olarak bölünmüş ve düşmanca, kültürel olarak geri kalmış ve sosyal olarak çok geri ve gelişmemiş durumdadır.
Özet (Çeviri)
Since 1996, Afghanistan under the rule of the Taliban has been isolated and cut off from the international community. The Taliban did not allow women to study or work and severely violated the rights of ethnic, religious minorities and Human Rights violation. In 2001, after the September 11th attacks, America and its allies intervened in Afghanistan, causing the Taliban government to fall and initiating a decade of democracy in the country. America's presence from 2001 to 2021, while providing significant opportunities and capacities for the people of Afghanistan, was also marked by numerous mistakes and errors. Despite extensive research on the United States' presence and its dimensions and consequences, there has not been a comprehensive study regarding the social and political consequences of the U.S. presence in Afghanistan. This research, therefore, addresses the question: What have been the political and social consequences of American intervention in Afghanistan? The study analyzes and evaluates specific dimensions and consequences of America's presence in Afghanistan. The findings indicate that although America created many opportunities and capacities, strategic mistakes and errors made by the U.S. hindered Afghanistan's progress and development. Consequently, the country remains economically dependent on agriculture, politically divided and hostile, culturally backward, and socially very backward and undeveloped.