USA's nation building in Afghanistan; 2001-2021
ABD'nin Afganistan'daki ulus inşası; 2001-2021
  1. Tez No: 719812
  2. Yazar: ABDUL FAYEZ NASIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ABD Ordusu ve müttefiklerinin 11 Eylül 2001 saldırısından sonra Afganistan'a müdahalesinin üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçmiştir. ABD ve müttefikleri, ABD'deki Dünya Ticaret Merkezi'ne saldıran terörist gruplar olarak nitelendirilen El Kaide ve Taliban'a karşı savaşmak için Afganistan'a geldiler. Uzun süren savaşın sonunda ABD ordusu ve müttefikleri Afganistan'ı terk ettiler ve Taliban iktidarı tekrar ele geçirmiştir ve tüm ülkeyi kontrol alına alınmıştır. ABD'nin Afganistan'a gelmesi ile ulus inşa etme düşüncesi gündeme gelmiştir. Bu tezde, 2001 yılından 2021 yılına kadar Afganistan'a ulus inşa süreci araştırılmıştır. Bu tezin hazırlığı aşamasında veri toplamak için Afganistan'ın eski yöneticileri ile, Afganistan'da ve Afganistan'ın dışında yaşayan vatandaşlardan faydalanılmıştır. Bu verileri toplamak için yapılan anketlerde Likert ölçekli Nitel analiz metodu kullanılmıştır. Bu tezin ana konusunun arka plandaki nedenleri; şiddetin artması, uyuşturucu ve insan kaçakçılığının artması, yolsuzluğun artması, Afganistan halkının ülke içinde göçmen ve diğer ülkelerde mülteci durumuna düşmesi, Afgan merkezi hükümetinin çökmesi ve ülkede yeni bir iç savaşın ortaya çıkma tehlikesi ile birlikte, Taliban'ın yeniden güçlenmesidir. Bu sebeplerden dolayı bu tez için şu sorular geliştirilmiştir; ABD'nin Afganistan'daki Ulus inşa süreci Afganistan'ı istikrara kavuşturmaya ve istikrarı sürdürmeye yardımcı oldu mu? Afganistan'da ulus inşa etmenin zorlukları ve engelleri nelerdir? Afganistan'da demokratik ve istikrarlı bir ulus nasıl kurulur? Araştırma bilimsel olduğu için araştırmanın hipotezi oluşturulmuştur; ABD'nin Afganistan'daki ulus inşa süreci başarısız olmuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, ABD ve Müttefikleri, Afganistan'da bir ulus inşa etmek ve istikrara kavuşturmak için yardımcı olmamıştır. Araştırma; Afganistan'ın ulus inşası için ABD'nin dış politikası, iyi yönetimin ve hukukun üstünlüğünün, medyanın ve ifade özgürlüğünün, Afgan mültecilerin durumu ve iç göçlerin, sosyo-ekonomik projelerin, güvenlik ve barışın Afganistan'ın ulus inşasını güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Ulus inşası, ortak bilincin çemberini genişletmiştir. Bu nedenle başarılı ulus-devletlerin – büyük ya da küçük, zengin ya da fakir – ortak bir yanı vardır: vatandaşların ortak bir geçmiş ve gelecek duygusu.
Özet (Çeviri)
It had been about two decades since the U.S. Army and its allies intervention in Afghanistan after the 11th Sep 2001 attack on World Trade Centre, USA. The USA and its Allies came to fight against the Al-Qaeda and Taliban, which were accounted as the terrorist groups who attacked World Trade Centre. Consequently, USA army and its allies have left Afghanistan in august 2021 and the Taliban retook the power and control of all the country. Since then, the challenge of nation-building in Afghanistan has been raised. This thesis investigates the nation-building in Afghanistan between 2001- 2021. Qualitative analysis method with Likert scale is used in this study. The questionnaire composed of demographic and 24 main questions were distributed to collect data from Afghanistan citizens, pre-existing administration in Afghanistan and Afghan diasporas across the world. The intention of conducting this research is to investigate the United States nation-building in Afghanistan. The statement of this research has been raised due to the severe situation in Afghanistan; increase in violence, the rise of drug and human trafficking, increasing of corruption rate, internal and external displacement of Afghanistan people, the collapse of Afghanistan central government, repowering of Taliban and emergence of another civil war in the country. Thus, the research has developed the questions; does the U.S. nation- building process assists in stabilizing and sustaining Afghanistan? What are the challenges and obstacles tracing the nation-building in Afghanistan? How to establish a democratic and stable nation in Afghanistan? Since this research is scientific then the hypothesis of the research has been created as; the United States Nation-building processes do not assess the stabilizing of Afghanistan. The findings from this research are the USA and its allies failed to legitimately assist to stabilize and establish nation-building in Afghanistan. The research finds that the refugees and displacement of Afghanistan people, good governance and the rule of law, media and freedom of speech, the Afghanistan economic development projects strength the nation-building of Afghanistan. Nation-building boils down to ― expanding the circle‖ of moral concern. That is why successful nation-states – large or small, rich or poor – have one thing in common: citizens' sense of a shared past and future.