Restorasyon çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yönelik bir alan çalışması ve model önerisi
A field study and model proposal for occupational health and safety practices in restoration works
- Tez No: 934528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Mimarlık, Public Health, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihi çevrelerde yer alan ve çeşitli nedenlerle işlevini kaybetmiş tarihi yapıların korunmasına yönelik restorasyon çalışmalarında, kullanım sırasında yapısal ve kentsel sürekliliği sağlamak amacıyla, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerinin göz önüne alınarak, gerek çalışanlar ile kullanıcılar, gerekse içinde barındırdıkları eşsiz toplumsal bellek niteliğindeki kültür varlıkları ile yakın geçmişe ait eserlerin korunmasına yönelik herhangi bir risk, kaza, acil durum ya da afet meydana gelmeden önce alınması gereken önlemler, zarar azaltma, olası kazalar sonrasında ise müdahale ve iyileştirmeye yönelik risk değerlendirme çalışmalarının, sağlıklı ve güvenli bir mimari restorasyon için nitel ve nicel yöntemleri bir arada tutan risk değerlendirme rehberi ve akış şeması, oluşturmaktır. Bu bağlamda; tarihi yapı, koruma, restorasyon, iş sağlığı ve güvenliği, tehlike ve risk kavramları incelenecek olup günümüzde inşaat çalışmaları için en çok tercih edilen risk analiz yöntemlerinden olan; iş güvenliği analizi, kontrol listeleri kullanılarak yapılan birincil risk analizi, L tipi matris ve Fine Kinney yöntemleri incelenecek ve restorayon uygulamalarında yetersiz kaldıkları noktalara değinilecektir. Restorasyon uygulamalarına özgü riskler belirlenerek yeni bir kontrol listesi, bu listedeki riskleri önceliklendirebilmek adına; şiddet, frekans, olasılık, yapı malzemesi tehditi ve zarargörebilirlik değerlerini barındıran 5 çarpanlı bir model önerisi hazırlanacaktır. Böylelikle, günümüzde İSG kapsamınca inşaat işleri sınıfında değerlendirilen restorasyon uygulamalarında kendine özgü riskler daha kolay tespit edilebilecek ve alınması gereken önlemler risk derecesine göre sıralanabilecektir. Tez çalışması içinde önerilen hibrit risk analiz modeli, Kayseri kentinde bulunan, geçmişi 20. Yüzyılın başına dayanan Meryem Ana Kilisesi'nin Şehir Kütüphanesi'ne restorasyonu uygulama projesi kapsamında alan çalışması yapılarak değerlendirilecektir. Bu çalışma için restorasyon sürecini yöneten Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli izinler alınmıştır. Yapı özelindeki riskler tespit edilecek, tespit edilen riskler önerilen yeni hibrit formüle göre derecelendirilecektir ve alınması gereken önlemler risk skorundan haraketle sıralanacaktır.
Özet (Çeviri)
In restoration works for the preservation of historical buildings in historical environments that have lost their function for various reasons, in order to ensure structural and urban continuity during use, taking into account occupational health and safety criteria, any risk to both employees and users, as well as to the protection of cultural assets and artifacts of the recent past, which are the unique social memory they contain, The aim of this study is to create a risk assessment guide and flowchart that combines qualitative and quantitative methods for a healthy and safe architectural restoration of risk assessment studies for precautions to be taken before accidents, emergencies or disasters occur, mitigation, intervention and improvement after possible accidents. In this context; the concepts of historical building, conservation, restoration, occupational health and safety, hazard and risk will be examined and the most preferred risk analysis methods for construction works today; occupational safety analysis, primary risk analysis using checklists, L-type matrix and Fine Kinney methods will be examined and the points where they are insufficient in restoration applications will be mentioned. A new checklist will be prepared by identifying the risks specific to restoration applications and a 5-factor model proposal will be prepared in order to prioritize the risks in this list; severity, frequency, probability, building material threat and vulnerability values. In this way, the specific risks in restoration applications, which are currently considered as construction works within the scope of OHS, can be identified more easily and the measures to be taken can be ranked according to the degree of risk. The hybrid risk analysis model proposed in the thesis will be evaluated by conducting a field study within the scope of the restoration of the Virgin Mary Church, which dates back to the beginning of the 20th century, to the City Library in Kayseri city. The risks specific to the building will be identified, the identified risks will be graded according to the proposed new hybrid formula and the measures to be taken will be ranked based on the risk score.