Etik liderlik ve işe yabancılaşma arasındaki ilişki: Örgüt ikliminin rolü-Kamu çalışanları örneği
The relationship between ethical leadership and job alienation: The role of organizational climate - The case of public employees
  1. Tez No: 934527
  2. Yazar: HANİFİ MEHMET İTİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETULLAH BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde örgütlerin artan büyüklüğü ve karmaşıklığı, liderlik kavramının etik ilkelere dayalı bir yönetim anlayışıyla yeniden ele alınmasını gerektirmektedir. Etik liderlik, çalışanların katılımını artıran, güveni pekiştiren ve iş birliğini teşvik eden bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, etik liderliğin işe yabancılaşmayı azaltmadaki etkisini ve örgütsel iklimin bu ilişkideki aracılık rolünü incelemeyi hedeflemektedir. Bayburt ilinde bulunan kamu kurumlarında çalışan 400 katılımcıdan anket yoluyla toplanan veriler, nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, etik liderliğin işe yabancılaşmayı anlamlı ölçüde azalttığını ve örgütsel iklimin bu ilişkide kısmi bir aracılık rolü oynadığını ortaya koymuştur. Bulgular, pozitif bir örgütsel iklimin etik liderliğin etkinliğini artırdığını, etik liderlik davranışlarının işe yabancılaşma duygusunu azalttığının, olumsuz bir örgüt iklimin ise bu süreci zayıflatabileceğini göstermektedir. Tezin teorik kısmında, etik liderlik, örgütsel iklim ve işe yabancılaşma kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış; ampirik analizde ise literatür taramasına dayalı bulgular değerlendirilmiştir. Çalışma, etik liderlik ve örgütsel iklimin çalışan bağlılığı ve örgütsel performans üzerindeki kritik önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, etik liderlik uygulamalarını destekleyecek stratejik öneriler sunarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmada; sırasıyla SPPS'te güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmış, AMOS'ta doğrulayıcı faktör analizi ile birlikte yapısal eşitlik modellemesi yapılırken aynı zamanda JAMOVİ'de, aracılık etkisinin doğru ve daha net bir şekilde ifade etmesi sebebiyle bootsrap (veri büyütme) yöntemi tercih edilerek analizler gerçekleştirilmiştir. Bunlarla birlikte temel model Baron ve Kenny yol modeli ile birlikte Hayes teorik modeli önerisine göre ele alınmıştır. Çalışma iki istatistiksel yöntemi birlikte ele alması ve üç ayrı paket programının eşgüdümlü olarak kullanılabilmesi sebebiyle de literatüre istatistiksel olarak özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing size and complexity of today's organisations require the concept of leadership to be reconsidered with a management approach based on ethical principles. Ethical leadership stands out as an approach that increases employee participation, reinforces trust and encourages cooperation. This study aims to examine the effect of ethical leadership on reducing alienation from work and the mediating role of organisational climate in this relationship The data collected through a questionnaire from 400 participants working in public institutions in Bayburt province were analysed with quantitative methods. The results of structural equation modelling revealed that ethical leadership significantly reduces job alienation and organisational climate plays a partial mediating role in this relationship. The findings suggest that a positive organisational climate increases the effectiveness of ethical leadership, ethical leadership behaviours reduce the feeling of alienation from work, while a negative climate may weaken this process. In the theoretical part of the thesis, the concepts of ethical leadership, organisational climate and job alienation are discussed in detail; in the empirical analysis, the findings based on the literature review are evaluated. The study highlights the critical importance of ethical leadership and organisational climate on employee engagement and organisational performance. It also aims to contribute to the literature by providing strategic recommendations to support ethical leadership practices. In the study, reliability and validity analyses were performed in SPPS, confirmatory factor analysis and structural equation modelling were performed in AMOS, and bootsrap (data augmentation) method was preferred in JAMOVI because it expresses the mediation effect accurately and more clearly. In addition, the basic model was handled according to the Baron and Kenny path model and Hayes theoretical model proposal. The study makes a unique contribution to the literature in terms of statistical analysis since it deals with two statistical methods together and three different package programmes can be used in coordination.