Antepfıstığında kuraklık stresine karşı deniz yosunu, bor ve molibden uygulamalarının fizyolojik, biyokimyasal ve bitki gelişimine etkisinin belirlenmesi
Determination of physiological, biochemical and plant growth effects of seaweed, boron and molybdenum applications against drought stress in pistachio
  1. Tez No: 934529
  2. Yazar: MAHMUT YÜKSELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Küresel ısınma ve ekolojik faktörler bitkiler üzerindeki stres faktörlerinin etkisini artırmaktadır. Stres tiplerinin en önemlilerinden biri olan kuraklık stresi bitkilerde belirgin verim ve kalite kayıplarına yol açmaktadır. Bu çalışmada antepfıstığında deniz yosunu ve bor-molibden gübre uygulamalarının kuraklık stresi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla deniz yosunu ve bor-molibden gübreleri 2023 ve 2024 yıllarında Gaziantep ili Nizip ilçesinde bulunan ve sulanan ve sulanmayan koşullarda yetiştirilen antepfıstığı bahçesinde uygulanmıştır. Gübreler hem damlama sulama sistemi ile hem de yapraktan verilerek antepfıstığının vejetatif gelişimi ve stres fizyolojisinde oluşturduğu değişimler incelenmiştir. Vejetatif gelişim açısında sürgün uzunluğu ölçülmüş ve karagöz dökümleri belirlenmiştir. Yapılan uygulamaların antepfıstığında kuraklığa karşı etkisini görmek için yaprakların klorofil, karotenoid, malondialdehit (MDA) ve prolin içerikleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre yapılan uygulamalar sürgün uzunluğunu artırmış, karagöz dökümünü azaltmıştır. Yaprakların toplam klorofil ve karotenoid içeriğine etkisi önemli bulunmazken kuraklığa karşı prolin içeriğinde artış gerçekleşmiştir. Uygulamalar yaprakların MDA, indirgen şeker ve toplam şeker içeriğinde dönemsel ve yıl olarak etkili olmuştur. Sonuç olarak deniz yosunu ve bor-molibden uygulamaları kuraklığın etkisini azaltıcı yönde antepfıstığının stres fizyolojisinde olumlu katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming and ecological factors increase the impact of stress factors on plants. Drought stress, which is one of the most important stress types, causes significant yield and quality losses in plants. In this study, the effect of seaweed and boron-molybdenum fertilizer applications on drought stress in pistachio was investigated. For this purpose, seaweed and boron-molybdenum fertilizers were applied to pistachio orchards grown under irrigated and non-irrigated conditions in Nizip district of Gaziantep province in 2023 and 2024. Fertilizers were applied both through drip irrigation system and foliar application and the changes in vegetative development and stress physiology of pistachio were examined. In terms of vegetative development, shoot length was measured and bud abscission were determined. Chlorophyll, carotenoid, malondialdehyde (MDA) and proline contents of leaves were analyzed to see the effect of the treatments against drought in pistachio. According to the findings, the treatments increased shoot length and decreased bud abscission. While the effect on total chlorophyll and carotenoid contents of leaves was not significant, proline content increased in response to drought. The treatments were effective on MDA, reducing sugar and total sugar contents of leaves periodically and yearly. As a result, seaweed and boron-molybdenum applications contributed positively to the stress physiology of pistachio to reduce the effect of drought.