Kahramanmaraş ilinde örtü altı tarım faaliyetlerinin tarımsal yayım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of greenhouse agricultural activities in the province of Kahramanmaraş in terms of agricultural extension
  1. Tez No: 934534
  2. Yazar: SERENAY DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAHİR KAYNAKÇI BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kahramanmaraş ili, arazi yapısı, iklim koşulları ve yaygın tarımsal üretim faaliyetleri nedeniyle örtü altı tarım ve özellikle seracılık yatırımları konusunda önemli bir potansiyele sahiptir. Bu araştırmada, Kahramanmaraş ilinde örtü altı yetiştiricilik faaliyetlerine öncülük eden 70 örtü altı işletmesinin kuruluş süreci, sosyodemografik özellikleri, tarımsal işletme yapıları, tarımsal bilgi kaynakları ve pazarlama kanalları tarımsal yayım açısından incelenmektedir. Bunların yanı sıra, yetiştiricilerin tüm süreçlerde karşılaştıkları sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmanın ana materyalini, tam sayım yöntemiyle 70 örtü altı tarım işletmecisiyle yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu araştırmada,“yakınsayan paralel karma yöntem modeli”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmış, değişkenler arası ilişkiler Ki-kare testi ile incelenmiştir. Araştırmanın en önemli bulgularına göre, Kahramanmaraş ilinde örtü altı tarım faaliyetleri ilk kez 1990'lı yılların ortalarında başlamış olup, 2000 yılında geleneksel tarımsal üretime alternatif bir model olarak bilimsel araştırmalara konu olmuştur. İlde örtü altı tarım faaliyetleri arasında seracılık en yaygın olarak gerçekleştirilen faaliyet türüdür. Seracılıkla ilgilenen öncü yetiştiricilerin bölgede faaliyete geçmeden önce Antalya'nın Kumluca ilçesindeki seralarda çalıştıkları; değişen iklim koşullarının bölgeyi seracılık için uygun hale getirmesi, aile ve çevre tavsiyesi, ekonomik güvence arayışı ve sosyal statü gibi faktörlerin bölgedeki seracılık yatırımlarını tetiklediği tespit edilmiştir Seracılığın giderek artan önemi ve yaygınlaşmasına rağmen, arazi mülkiyetine ilişkin tapu sorunları, yüksek girdi maliyetleri, maliyetleri düşürme amacıyla daha ucuz örtü malzemelerinin tercih edilmesi ve bunun sonucunda seraların sert iklim koşullarına karşı dayanıksız hale gelmesi ile pazara erişimde yaşanan belirsizlikler, işletmelerin düşük teknolojili seralarda üretim yapmasına neden olmaktadır. Üreticilerin yaş ortalaması 41 olup, genel olarak genç bir kitleyi oluşturmaktadır. Eğitim seviyeleri ise ağırlıklı olarak ilkokul düzeyindedir. Üreticiler en çok zirai ilaç ve güre bayilerine başvurmakta ve bu kaynakları en faydalı bilgi kaynağı olarak değerlendirmektedir. Üretimde karşılaştıkları en önemli sorunların başında girdi maliyetlerinin yüksekliği ile işçi bulma sorunu gelmektedir. Bu araştırmanın, bölgedeki örtü altı yetiştiricilik faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini ve yaygınlaşmasını sağlayacak bilimsel çalışmalar ile sektörün kalkınmasına yönelik politika önerilerine temel oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Kahramanmaraş province has an important potential for greenhouse farming and especially greenhouse farming investments due to its land structure, climatic conditions and widespread agricultural production activities. In this study, the establishment process, sociodemographic characteristics, agricultural enterprise structures, agricultural information sources and marketing channels of 70 greenhouse farms leading greenhouse farming activities in Kahramanmaraş province are examined in terms of agricultural extension. In addition, the problems encountered by the growers in all processes are identified and solution suggestions are presented. The main material of the research consists of the data obtained from face-to-face surveys conducted with 70 greenhouse farmers using the complete census method. In this research,“convergent parallel mixed method model”was used. Descriptive statistics were used to analyze the data and the relationships between variables were analyzed by Chi-square test and/or t-test. According to the most important findings of the study, greenhouse agriculture activities in Kahramanmaraş province started for the first time in the mid-1990s and became the subject of scientific research in 2000 as an alternative model to traditional agricultural production. Greenhouse farming is the most common type of greenhouse agriculture in the province. The pioneer growers who were interested in greenhouse cultivation worked in greenhouses in Kumluca district of Antalya before they started their activities in the region; changing climatic conditions made the region suitable for greenhouse cultivation. Despite the increasing importance and widespread use of greenhouses, land ownership problems, high input costs, the preference for cheaper covering materials to reduce costs and as a result, greenhouses become unstable against harsh climatic conditions and uncertainties in market access cause enterprises to produce in low-tech greenhouses. The average age of the producers is 41, and they are generally a young group. Their education level is predominantly primary school level. Producers mainly apply to pesticide and fertilizer dealers and consider these sources the most useful information source. The most important problems they face in production are high input costs and the problem of finding workers. This research aims to form the basis for scientific studies that will ensure the sustainability and expansion of greenhouse cultivation activities in the region and policy recommendations for the development of the sector.