Algılanan ebeveyn çatışması ve romantik bağlanma boyutlarının uyum problemlerini yordayıcı rolü
The predictive role of the perception of interparental conflict and romantic attachment dimensions on psychological distress
- Tez No: 934543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmanın amacı, bireyin çocukluktaki ebeveyn çatışmasına ait anıları ile yetişkinlik dönemi romantik bağlanma boyutlarının, şimdiki uyum davranışlarını yordayıcılık etkisini incelemektir. Araştırma, yaş ortalaması 19.51 olan 454 üniversite öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukların Evlilik Çatışması Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri”,“Kısa Semptom Envanteri”kullanılmıştır. Bireylerin algıladıkları ebeveyn çatışması ve romantik bağlanma boyutlarının, uyum problemlerini anlamlı bir biçimde yordayıp-yordamadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler hem tüm popülasyon hem de kadın ve erkek bireyler için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik yapılan analizler sonucunda, kadınların uyum problemleri ile kaygılı bağlanma boyutları arasında pozitif orta düzeyli anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadınların uyum problemleri ile kaçınmacı bağlanma boyutları arasında yine pozitif orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Kadınların uyum problemleri ile algıladıkları ebeveyn çatışması arasında ise pozitif düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Erkeklerin uyum problemleri ile kaygılı bağlanma boyutları arasında ise pozitif orta düzeyli anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, erkeklerin uyum problemleri ile algıladıkları ebeveyn çatışması arasında ise yine pozitif orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Erkeklerin uyum problemleri ile kaçınmacı bağlanma boyutları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bunun yanı sıra, tüm bireylerin uyum problemleri ile kaygılı bağlanma boyutları arasında pozitif orta düzeyli anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Bireylerin uyum problemleri ile kaçınmacı bağlanma boyutları arasında yine pozitif orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Tüm bireylerin uyum problemleri ile algıladıkları ebeveyn çatışması arasında ise pozitif düşük düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar, ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examines the predictive role of adult romantic attachment dimensions on the relationship between childhood memories of interparental conflict and current psychological distress. The study was conducted with 454 University students with a mean age of 19.51.“Children's Perceptions of Interparental Conflict Scale”,“Experiences in Close Relationships-Revised Scale ”,“Brief Symptom Inventory”and“Demographic Data Sheet”were used to collect data. In the current study, a separate Multiple Regression analysis was conducted to inquire whether the perception of interparental conflict and the dimensions of adult romantic attachment has any predictive role on adults' psychological distress. The analyses were conducted for the whole sample as well as for each gender separately. The results indicate that for females, there is a significant moderate positive relationship between the anxious attachment style and psychological distress. Similarly, results show a significant moderate positive relationship between the avoidant attachment style and psychological distress for females. In addition, results indicate a weak but significant relationship between the perception of interparental conflict and females' psychological distress. For males, the results indicate that there was a moderately significant relationship between the anxious attachment style and psychological distress. Also, results indicate a significant relationship between the perception of interparental conflict and males' psychological distress. On the other hand, results indicate that there is no significant relationship between the avoidant attachment style and psychological distress for males. Finally, results indicate a significant moderate positive relationship between the individual's anxious attachment and psychological distress. The same relationship was also found for the avoidant attachment style. The results also show a weak but significant relationship between the perception of interparental conflict psychological distress for the whole sample. The results were discussed in light of the relevant literature.