İş hukukunda toplu eylem hakkı
Right to collective action in labour law
- Tez No: 934544
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Toplumsal hareketler, demokrasinin ve insan haklarının gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Sınıf temelli hareketler, çalışma şartlarının iyileştirilmesine ve sendikal özgürlüklerin tanınmasına katkıda bulunmuştur. 1980'lerden itibaren neo-liberal politikaların etkisiyle bu hareketlerde azalmalar görülse de, işçi eylemleri hala önemini korumaktadır. Yapılan araştırmalar, toplu iş sözleşmesi süreci dışındaki eylemlerin büyük bir çoğunluk oluşturduğunu göstermektedir. Bu eylemler, hukuki tanımlamaların dışında kalsa da, çalışma hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, 6356 sayılı Kanun'da belirtilen yasal grevlerin dışındaki eylemlerin hukuki sınırlarını ve sonuçlarını incelemeyi hedeflemektedir. İlk bölümde, insan hakları ve toplu eylem hakkı kavramları incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise toplu eylem hakkının hukuki dayanakları incelenmeye çalışılmıştır. Bu inceleme esnasında Anayasamızda yer alan kurallar, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, İLO Sözleşmeleri ve Avrupa Sosyal Şartı olmak üzere uluslararası düzenlemeler ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununda yer alan hükümler incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde toplu eylem hakkının sınırları ve toplu eylem hakkına ilişkin devletin yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde uygulamada karşılaşılan kanuni grev dışındaki eylem biçimleri, uluslararası çalışma hukukunda konuya ilişkin benimsenen prensipler, karşılaştırmalı hukuk uygulamaları ve ülkemizde Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları ile öğretinin konuya ilişkin görüşleri de dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social movements have played an important role in the development of democracy and human rights. Class-based movements have contributed to the improvement of working conditions and the recognition of trade union freedoms. Although there has been a decline in these movements since the 1980s due to the impact of neo-liberal policies, labor protests are still important. Research shows that actions outside the collective bargaining process constitute a large majority. Although these actions fall outside of legal definitions, they have an important place in labor life. This study aims to examine the legal limits and consequences of actions outside the legal strikes specified in Law No. 6356. In the first part, the concepts of human rights and the right to collective action are analyzed. In the second part of the study, the legal basis of the right to collective action is analyzed. During this examination, the rules in our Constitution, international regulations, especially the European Convention on Human Rights, ILO Conventions and the European Social Charter, and the provisions of the Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining Agreements are analyzed. In the third part of the study, the limits of the right to collective action and the obligations of the state regarding the right to collective action are emphasized. In the last part of the study, the forms of action other than legal strikes encountered in practice are examined by taking into account the principles adopted in international labor law, comparative law practices, the decisions of the Constitutional Court and the Court of Cassation in our country and the opinions of the doctrine on the subject.