Ejder meyvesi atığında geliştirilen fungal biyokütlenin krom (VI) biyosorpsiyonunda kullanımı
Use of fungal biomass cultivated in dragon fruit waste for chromium (VI) biosorption
- Tez No: 934547
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Maden, deri tabaklama, tekstil gibi çeşitli endüstrilerin faaliyetleri sonucu oluşan ağır metalleri ve diğer toksik maddeleri içeren atık sular insan, hayvan ve çevre sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Endüstriyel atık suların iyileştirilmesi için biyolojik yöntemlerde filamentli fungusların, hücre duvarının kimayasal kompozisyonu ve adsorpsiyon yetenekleri sayesinde yüksek biyosorpsiyon kapasitesine sahip olduğu düşünülmektedir. Yapılan tez çalışmasında daha önce literatürde denenmemiş ejder meyvesi kabuğu atığında Aspergillus tubingensis fungusunu geliştirerek krom(VI) biyosorpsiyondaki kapasitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen deneylerde ejder meyvesi kabuğu atığında fungal biyokütle gelişimi gerçekleştirilmiştir. En yüksek krom(VI) giderim verimini elde etmek için biyosorpsuyonu etkileyen pH değeri (2-10), başlangıç krom(VI) konsantrasyonları (5-100 ppm), başlangıç biyosorbent konsantrasyonları ( 1, 2, 3 g/L) ve biyosorpsiyon süresi (0-240 dakika) parametreleri optimize edilmiştir. Tez çalışması sonucunda en yüksek krom(VI) giderimi pH 2'de, 10 ppm krom(VI) konsantrasyonunda, 3 g/L biyosorbent varlığında %100 olarak saptanmıştır. Tez çalışmasında, ejder meyvesi kabuğu atığında yetiştirilen Aspergillus tubingensis biyosorbenti ile krom(VI) biyosorpsiyonu literatürde ilk kez gösterilmiştir. Yapılan çalışma ile bu fungusun hem atık yönetiminde hem de krom(VI) gideriminde umut verici bir potansiyele sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Wastewater containing heavy metals and other toxic substances resulting from the activities of various industries such as mining, leather tanning, textile, etc. pose a great threat to human, animal and environmental health. In biological methods for the treatment of industrial wastewater, filamentous fungi are thought to have high biosorption capacity thanks to the chemical composition of the cell wall and adsorption capabilities. In this thesis study, it was aimed to determine the capacity of chromium (VI) biosorption by developing Aspergillus tubingensis fungus in dragon fruit peel waste, which has not been tried in the literature before. In the experiments carried out within the scope of the study, fungal biomass growth was realized in dragon fruit peel waste. In order to obtain the highest chromium(VI) removal efficiency, pH value (2-10), initial chromium(VI) concentrations (5-100 ppm), initial biosorbent concentrations (1, 2, 3 g/L) and biosorption time (0-240 minutes) parameters affecting biosorption were optimized. As a result of the thesis study, the highest chromium(VI) removal was found to be 100% at pH 2, 10 ppm chromium(VI) concentration, in the presence of 3 g/L biosorbent. In the thesis study, chromium(VI) biosorption by Aspergillus tubingensis biosorbent grown in dragon fruit peel waste was demonstrated for the first time in the literature. The study revealed that this fungus has a promising potential in both waste management and chromium(VI) removal