Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile iş doyumları arasındaki ilişki
The relationship between organizational commitment and job satisfaction of teachers working in secondary education institutions
- Tez No: 934548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Eğitim bir ülkenin gelecek nesillerini oluşturmada en önemli unsurdur. Kaliteli bir eğitim almak her çocuğun doğuştan hakkıdır. Kaliteli bir eğitim için donanımlı öğretmenlere ihtiyaç vardır. Öğretmenlerin sağlayacakları kaliteli eğitim için öğretmenlerin kurumlara olan bağlılıkları ve iş doyumları önemli bir unsurdur. Örgütsel bağlılık ve iş doyumu yüksek seviyede olan öğretmenlerin, öğrencilerin gelişimi açısından, okulların amaçlarına ulaşması bakımından ve okulların başarısı üzerindeki etkisi olumlu yöndedir. Bu araştırmanın temel amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile iş doyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek, öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarına ve öğretmenlerin iş doyumlarına ilişkin görüşlerinin, onların cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durumu ve mesleki kıdemlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ve öğretmenlerin iş doyumu ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Öğretmenlerin içsel ve dışsal doyumları, devam bağlılığı, normatif bağlılığı ve duygusal bağlılığı bu araştırmanın alt amaçları kapsamında yer almaktadır. Bu çalışma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama ve betimsel tarama modeliyle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili, Beykoz ilçesinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan yaklaşık 1000 öğretmen oluşturmaktadır. Bilimsel düzeyde kabul edilebilir örneklem büyüklüğü 278'dir. Araştırmaya 296 öğretmen katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Minnesota İş Tatmin ölçeği ve Örgütsel Bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler öğretmenlere internet aracılığıyla ulaştırılmıştır ve internet üzerinden geri toplanmıştır. Toplanan ölçeklerdeki veriler SPSS 21.0 yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen verilere göre, öğretmenlerin iş doyumu genel olarak“memnunum”düzeyinde (3,74±,69), örgütsel bağlılıkları genel olarak“kararsızım”düzeyindedir (3,21±,57). Yapılan bu araştırma sonucunda, öğretmenlerin iş doyumlarının, onların cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları üzerinde cinsiyet, medeni durum ve mesleki kıdem değişkenlerinin etkisi olduğu, öğretmenlerin öğrenim durumlarının ise onların örgütsel bağlılıkları üzerinde etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile iş doyumları arasında da pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is the most important element in creating the future generations of a country. A quality education is the birthright of every child. Well-equipped teachers are needed for a quality education. Teachers' commitment to institutions and job satisfaction is an important element for the quality education that teachers will provide. Teachers who have a high level of organizational commitment and job satisfaction have a positive effect on the development of students, achieving the goals of schools and success of schools. The main purpose of this study is to determine the relationship between organizational commitment and job satisfaction of teachers working in secondary education institutions and to identify whether teachers' views on their organizational commitment and job satisfaction differ significantly according to their gender, educational status, marital status and professional seniority, and the relationship between teachers' job satisfaction and organizational commitment. Teachers' inner and outer satisfaction, continuance commitment, normative commitment and emotional commitment are among the sub-objectives of this study. This study was conducted with correlational research design and descriptive research design, which are among general research design models. The population of the study consists of approximately 1000 teachers working in secondary education institutions in Beykoz, the district of Istanbul. Scientifically acceptable sample size is 278. 296 teachers participated in the study. Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tools. The scales were delivered to teachers and collected back via the internet. The data in the collected scales were analyzed using the SPSS 21.0 software program. According to the data obtained from the research, teachers' job satisfaction is generally at the level of“satisfied”(3,74 ± ,69), and their organizational commitment is generally at the level of“indecisive”(3,21 ± ,57). The findings revealed that teachers' job satisfaction did not differ significantly according to their gender, marital status, professional seniority and educational status variables. It was founded that the variables of gender, marital status and professional seniority had an effect on the organizational commitment of the teachers, and the educational status of the teachers did not affect their organizational commitment. A positive relationship was founded between teachers' organizational commitment and job satisfaction.