Estetik ve güzelleştirme amaçlı tıbbi müdahalelerde hekimin hukuki sorumluluğu
Legal liability of the physician in medical interventions for aesthetic and beautification purposes
- Tez No: 934549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Güzellik kelimesinin en belirgin tanımı, 18. yüzyıl da Fransız Edebiyatçısı olan Stendhal tarafından“mutluluk vaadi”şeklinde yapılmıştır. İnsanların bu anlayışı çağlar boyu değişmemiş ve insanlar tarafından güç ve mutluluğun kaynağının 'fiziksel olarak güzel ve kusursuz olmak' olduğu düşünülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü'nce sağlığın tanımı 'sağlık, insan bedeninde yalnızca hastalığın olmaması demek değildir.'' şeklinde yapılmıştır. Yani sağlık, insanın, hastalığının olmamasının yanında ayrıca beden olarak, ruh sağlığı olarak ve toplumsal olarak da bütün bir iyilik halinde olmasıdır. Modern çağda, estetik alandaki gelişmelerin getirilerinden olan beden olarak formda olmak ve güzel olmak konuları, kişilere gerçek güzelliğin, aslında estetik cerrahi ile meydana gelebilen güzellik olduğu görüşünü empoze etmektedir. Tüm bunların yanında, tıp teknolojisindeki gelişmeler, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanındaki gelişmeler de son zamanlarda insanların estetik müdahalelere yönelimini fark edilir derecede artırmıştır. Bu artışta, toplumlardaki estetik anlayışlarının değişmesinin, insanlardaki daha güzel veya yakışıklı olmak isteğinin artmasının, insanların daha güzelleştiğini düşündükçe kendini daha iyi hissetmesinin, güzelleştikçe kendine güven duygusunun artmasının, bu sayede de hayatta daha aktif rol almasının katkısı oldukça fazla olmuştur. Tüm bunların yanı sıra, insanların estetik müdahaleler için gerekli ücretlerin ulaşılabilir olması, tıptaki ve özellikle estetik cerrahî alanındaki sınır tanımaz gelişmelerin olmasının da katkısı oldukça fazla olmuştur. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, bu tür müdahalelerde ortaya çıkabilecek hukuki uyuşmazlıkların çözümü üstünde fazla durulmamış, estetik hekimlerin sorumluluğu da, diğer hekimlerin sorumluluğunda olduğu gibi ayrıca bir kanun ile düzenlenmediğinden, bu alandaki boşluk, genel nitelikteki Türk Borçlar Kanunu hükümleriyle doldurulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede çalışmada ilk olarak estetik ve güzelleştirme amaçlı tıbbi müdahale ile ilgili temel kavramlar ve hasta ile hekim arasında kurulan hukuki ilişkiden bahsedilecek, devamında estetik ve güzelleştirme amaçlı tıbbi müdahalelerde hekimin ve hastanın yükümlülükleri üzerinde durulacaktır. Sonrasında estetik ve güzelleştirme amaçlı tıbbi müdahalelerde ki hekimin hukuki sorumluluğu ve hekimin hukuki sorumluluğunun sonuçlarından bahsedilerek konu bir bütün halinde ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The most prominent definition of“beauty”was made by the 18th-century French literary figure Stendhal, who described it as“a promise of happiness.”This understanding has remained consistent throughout the ages, with people believing that the source of power and happiness lies in being“physically beautiful and flawless.”According to the World Health Organization, health is not merely the absence of disease in the human body. In addition to being disease-free, a person must also achieve a state of complete physical, mental, and social well-being. In the modern era, the desire to be fit and physically attractive—fueled by advancements in aesthetics—has instilled the notion that true beauty is, in fact, the beauty that can be attained through aesthetic surgery. Moreover, recent advancements in medical technology, particularly in plastic and reconstructive surgery, have significantly increased people's inclination toward aesthetic interventions. This rise is heavily influenced by the shifting perceptions of beauty within societies, the growing desire to be more attractive, and the psychological benefits individuals experience when they feel more beautiful. These benefits include enhanced self-confidence, stronger self-esteem, and the ability to take a more active role in life. Additionally, the affordability of aesthetic procedures and the boundless progress in medical science—particularly in aesthetic surgery—have further contributed to the increasing demand for such interventions. Despite these developments, little emphasis has been placed on resolving legal disputes arising from these procedures. Since the responsibilities of aesthetic physicians have not been regulated by a separate legal framework, unlike other medical practices, this legal gap has been addressed by applying the general provisions of the Turkish Code of Obligations. In this context, the study first discusses the basic concepts related to medical interventions for aesthetic and beautification purposes and the legal relationship between the patient and the physician. It then focuses on the obligations of both the physician and the patient in such interventions. Lastly, the study examines the legal responsibility of physicians in aesthetic and beautification procedures and explores the consequences of these responsibilities, presenting a comprehensive analysis of the subject.