Hazine taşınmazlarının satış işlemlerinin irdelenmesi (Balıkesir ili, Dursunbey ilçesi örneği)
Examination of sale transactions of treasury real estate (Balikesir province, Dursunbey district example)
  1. Tez No: 934550
  2. Yazar: FATMA GÖCEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYYİP YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye içinde kalkınma hedefleri doğrultusunda Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Bu taşınmazların satışa konu edilmesi, bir yandan devlete gelir sağlarken, diğer yandan yatırımcılar için arazi temin ederek yatırım ve istihdamın artmasına katkı sunmaktadır. Bu çalışmada 2018-2022 yıllarına ait Hazineye ait taşınmazların, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre satışı ile 4706 Sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 4. maddesinin (c) fıkrasına göre hissedarlarına yapılan doğrudan satışları, 6292 Sayılı Kanun kapsamında orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin (2/B alanları) ve Tarım arazilerinin doğrudan satışlarında; satış işlem süreçleri, süreç içerisinde karşılaşılan sorunlar ve nedenleri araştırılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Konulara ilişkin mevzuat hükümleri, Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait Faaliyet raporları ve genel yazıları, Sayıştay raporları incelenmiştir. Öncelikle ülke genelinde daha sonra da Milli Emlak Bilgi Sistemi (MEBİS) üzerinden Dursunbey Milli Emlak Şefliği satış işlemleri analiz edilmiş, yıllara göre satışların seyri, olumsuz sonuçların nedenleri ve talep eğilimleri değerlendirilmiştir. Hazineye ait taşınmazların satış süreçlerinin doğru bir şekilde yürütülmesinde mevzuatın karmaşıklığı bununla birlikte Milli Emlak personelinin sayıca yetersiz olması, taşınmaz kayıtlarının düzenli tutulamaması ve rayiç bedellerin doğru belirlenememesi oldukça olumsuz sonuçlar doğurduğu sonucuna varılmıştır. Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılmasının kamu gelirlerinde artış yarattığı ve bu süreçlerde yaşanabilecek sorunların giderilmesi halinde bu etkinin daha da artacağını ortaya koymaktadır. Sorunların çözümünde planlı ve disiplinli düzenlemelerle birlikte, tüm detayları kapsayan bütünleşik yaklaşımların benimsenmesi; sistematik bir düzenin korunmasını sağlayarak süreçlerin daha verimli işlemesini mümkün kılarken, aynı zamanda sorunların farklı boyutlarını dikkate alarak daha kalıcı ve dengeli sonuçların elde edilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As in all countries, bringing Treasury properties into the economy in line with development goals is of great importance for Turkey as well. The sale of these properties not only generates revenue for the state but also provides land to investors, thereby contributing to increased investment and employment opportunities. This study examines the sale of Treasury-owned immovable properties during the period 2018– 2022 under the provisions of the State Procurement Law No. 2886, as well as the direct sales to coowners under paragraph (c) of Article 4 of Law No. 4706 on the Utilization of Treasury-Owned Immovable Properties and Amendment of the Value-Added Tax Law. Additionally, it addresses the direct sales of lands removed from forest boundaries (2/B areas) and agricultural lands under Law No. 6292. The study explores the sales processes, identifies the challenges encountered during these processes, examines their causes, and provides recommendations for solutions. Relevant legal provisions, activity reports and general notices of the General Directorate of National Real Estate, and reports of the Court of Accounts were analyzed. The sales transactions were first assessed on a national scale and then analyzed through the Dursunbey National Real Estate Office's transactions using the National Real Estate Information System (MEBIS). The trends in sales over the years, causes of negative outcomes, and demand patterns were evaluated. The study concluded that challenges such as the complexity of legislation, insufficient personnel within the National Real Estate Administration, irregular property record-keeping, and inaccuracies in determining market values significantly hinder the effective execution of sales processes for Treasury-owned immovable properties.It was found that incorporating Treasury-owned properties into the economy increases public revenues and that addressing the challenges encountered in these processes would further enhance this impact. To resolve these issues, adopting integrated approaches that encompass all details, along with planned and disciplined regulations, would help maintain a systematic order, ensuring more efficient processes. Simultaneously, this approach would contribute to achieving more sustainable and balanced outcomes by considering the multifaceted nature of the challenges.