Reducıng water leakage and flow by establıshıng dma and pressure management: Sample of rumelihisarı and kireçburnu
Dma kurarak ve basınç yönetimi ile su kaçağı ve akışını azaltma: Rumelihisarı ve kireçburnu örneği
  1. Tez No: 934552
  2. Yazar: MUSTAFA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Etkili su yönetimi, su kaynaklarının giderek azalmasıyla daha da önemli hale gelmektedir. Su kayıplarını azaltmak, bireysel farkındalığın ötesinde, entegre altyapısal ve teknik çözümler gerektirmektedir. Bu çalışma, su kayıplarını azaltmada Hidrolik Modellemeden (DMA'lar) faydalanmanın yanı sıra basınç yönetimi ve arıza tespitinin rolünü incelemektedir. GIS, SCADA ve WaterGEMS kullanılarak, Rumelihisarı ve Kireçburnu bölgeleri için mevcut (2023) ve gelecekteki (2030) koşulları analiz etmek amacıyla kalibre edilmiş bir hidrolik model geliştirilmiş, detaylı izleme ve planlama yapılmıştır. DMA sınırları içinde kullanılan basınç düşürücü vanalar, enerji tüketimini, yüksek debiyi ve sızıntıyı en aza indirmektedir. QGIS, Vivavis SCADA ve Excel kullanılarak yapılan analizler saha operasyonlarını yönlendirirken, akustik dinleme cihazları gibi gelişmiş arıza tespit araçları, yer altı sızıntılarının tespitini ve onarımını daha etkili hale getirerek su kaybını azaltmaktadır. Bu tez, hidrolik modelleme, basınç yönetimi ve ileri izleme sistemlerinin entegrasyonunun su dağıtım verimliliğini artırdığını, kayıpları en aza indirdiğini ve sürdürülebilir su yönetimini desteklediğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective water management is crucial as water resources become scarcer. Reducing water losses requires more than individual awareness; integrated infrastructural and technical solutions are essential for sustainability. This study examines the role of District Metered Areas (DMAs) in reducing water losses through hydraulic modeling, pressure management, and fault detection. Using GIS, SCADA, and WaterGEMS, a calibrated hydraulic model was developed to analyze current (2023) and future (2030) conditions, enabling detailed monitoring and planning for efficient water distribution for Rumelihisarı and Kireçburnu. Pressure-reducing valves within DMAs help minimize energy consumption, high flow, and leakage. Analyses using QGIS, Vivavis SCADA, and Excel guide field operations, while advanced fault detection tools like acoustic listening devices improve underground leak detection and repairs, effectively reducing water loss. This thesis highlights that integrating hydraulic modeling, pressure management, and advanced monitoring systems enhances water distribution efficiency, reduces losses, and supports sustainable water management.