Atıksu arıtma sistemleri ve bu sistemlerden elde edilen çamurların tarım topraklarında kullanılma olanakları
Treatment system for waste water and possibility of sewage sludge use in the agriculturdi soils
- Tez No: 93456
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
YÜKSEK LİSANS ATIKSU ARITMA SİSTEMLERİ YE BU SİSTEMLERDEN ELDE EDİLEN ÇAMURLARIN TARIM TOPRAKLARINDA KULLANILMA OLANAKLARI Günay NISANOGLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Hüseyin ÖZBEK Yıl: 1997-1998 Sayfa : Jüri: Prof.Dr. Hüseyin ÖZBEK Prof.Dr. Zülküf KAYA Doç.Dr. İbrahim ORTAŞ ÖZ Son yıllarda çevrenin durumu, hava, su, toprak, orman, bitkiler, hayvanlar, atık, gürültü, risk, radyoaktivite konularının önemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmakta ve kamu oyunun ilgisini çekmektedir. Ev ve sanayi atık sularının içerdiği organik ve inorganik maddeler arıtılmadan döküldükleri çevrede fiziksel, kimyasal, biyolojik değişime sebep olduğundan ekolojik denge bozulmakta ve çevre kirlenmektedir. Bunu önlemek için arıtma tesisleri gerekli hale gelmiştir. Bu derleme çalışma ile arıtma tesisleri ve bu tesislerin işletilmesi hakkında bilgi verilmiştir. Derleme, literatür çalışmalarından ve Devlet İstatistik Enstitüsünün Türkiye'deki çevre kirliliği hakkındaki anketinin incelenmesi ile elde edilmiştir. Anket sonucunda derlenen atık su analiz sonuçlan değerlendirilerek evsel atık suların parametreler bazında atık yükleri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Son olarak arıtma tesislerinden ortaya çıkan çamurların tarım alanlarında kullanılma olanağı hakkında bilgiler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Atık Su Arıtımı, Atık Su Arıtma Çamuru, Atık Suların Tarımda Kullanımı
Özet (Çeviri)
MSc TREATMENT SYSTEM FOR WASTE WATER ANT> POSSIBILITY OF SEWAGE SLUDGE USE IN THE AGRICULTURDI SOILS Günay NİSANO?LU DEPARTMENT OF SOIL INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEK Year : 1997-1998 Pages : Jury : Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEK Prof.Dr. Zülküf KAYA Prof.Dr. İbrahim ORTAŞ ABSTRACT In recent years environmental issues regarding air, water, soil, forest, flora, fauna, waste, noise, risk, radioactivity have begun to attract growing public attention in our country as well as it gets in the world. Discharge of domestic and industrial wastewater contains organic and inorganic materials without any treatment causes environmental pollution. The revive is given some information about treatment plants and the treatment process. The revive was obtained for literature and State Institue of Statistics. As a result of the survey, waste water analyze datas has been evaluated and waste loads of the domestic waste water has been tried to be guessed on the base of parameters. The last section summarities the passibfility to use the sludge that obtained from treatment plants in the agricultural areas. KEY WORDS: Waste Water Treatment, Waste Water Treatment Sludge, Waste Water use in the Agriculture. II