Şırnak ilinin tarımsal mekanizasyon düzeyi ve traktör varlığının belirlenmesi
Level of agricultural mechanization and tractor status ofsirnak and its districts
  1. Tez No: 934577
  2. Yazar: SEDA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada TÜİK ve Şırnak İl Tarım Müdürlüğü verileri kullanılarak tarımsal mekanizasyon konusunda daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş; Şırnak ve ilçelerinin tarımsal mekanizasyon düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu verilere dayanarak Şırnak'taki traktör varlığının verileri saptanmıştır. Traktör başına düşen tarım alanı (ha/Traktör), 1000 hektara düşen traktör sayısı (Traktör/1000ha), hektara düşen ortalama traktör gücü (kW/ha), ortalama traktör gücü (kW), traktör başına düşen tarım alet ve makine sayısı (Alet-Makine/Traktör) gibi parametrelerle tarımsal mekanizasyon düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada güvenilir gıdaya sürdürülebilir koşullarda ulaşılabilmesi için değişen dünya ve çevre koşullarında tarımsal üretim yapılması, teknolojik ve mekanizasyon kullanımını daha önemli hale geldiği değerlendirilmiştir. Şırnak ilinin tarımsal mekanizasyon düzeyi araştırılarak Türkiye ortalaması ile karşılaştırılmış, Türkiye İstatistik Kurumu istatistiki verilerine dayanarak traktör sayısı, tarım alet ve makineleri sayısı ile tarımsal mekanizasyon düzeyi göstergeleri hesaplanarak özetlenmiştir. 2012-2022 yılları arasında Şırnak ili ortalama mekanizasyon verilerine göre, kullanılan tarım alanlarında %12, traktör güç değerlerinde %16 oranında artış olduğu gözlemlenmiştir. Birim alana düşen güç 0,66 kW ha-1, 1000 ha alana düşen traktör sayısı 18,72 olduğu saptanmıştır. Bir traktöre düşen toplam alan 53,43 ha olurken, traktör başına düşen alet makine sayısı 3,78 olarak bulunmuştur. Şırnak ilçeleri arasında mekanizasyon düzeyi yönünden en iyi sonuçları Cizre ilçesi verirken, Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri düşük mekanizasyon değerlerine sahip verileri ile sonuçlanmıştır. Şırnak ili mekanizasyon verileri, bölge illeri ile benzer mekanizasyon sonuçları vermiştir. Ortalama traktör güç değeri 47,03 kW olarak yüksek sonuçlar oluştururken, diğer mekanizasyon parametreleri bakımından düşük mekanizasyon sonuçlarına sahiptir. İki ülkeye sınırı bulunan ilin tarımsal potansiyelini arttırmak için mekanizasyon düzeyinin en kısa sürede yükseltilerek işletme refah seviyesi arttırılmalı ve bölge kalkınması desteklenmesi gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, agricultural mechanization level in Şırnak and its districts and tractors in Şırnak were tried to determine by using TURKSTAT datas and analyzing same studies done before present study. Agricultural mechanization level were tried to calculate by using some parameters such as Agricultural area per tractor (ha/Tractor), number of tractors per 1,000 hectares (Tractor/1000ha), average tractor power per hectare (kW/ha), average tractor power (kW), number of agricultural tools and machines per tractor (Tool-Machine/Tractor). In this study, ın order to reach healthy food in a sustainable way, agricultural production under changing environmental conditions has made the use of technology and mechanization more important. The agricultural mechanization level of Şırnak province was investigated and compared with the Türkiye average. Based on the statistical data of the Turkish Statistical Institute, the number of tractors, the number of agricultural tools and machines and the indicators of the level of agricultural mechanization are calculated and summarized. According to the average mechanization data of Şırnak province between 2012 and 2022, there was an increase of 12% in agricultural areas and 16% in tractor power values. The power per unit area was 0.66 kW ha-1, the number of tractors per 1000 ha was 18.72. While the total area per tractor was 53.43 ha, the number of tools and machines per tractor was 3.78. While Cizre district gave the best results in terms of mechanization level among Şırnak districts, Uludere and Beytüşşebap districts formed the data-low mechanization values. Şırnak province gave similar mechanization results with the regional provinces. While the average tractor power value 47.03 kW, it gave low mechanization results in terms of other parameters. In order to increase the agricultural potential of the province, which borders two countries, the level of mechanization should be increased as soon as possible and the level of business welfare should be increased and regional development should be supported.