Yenilenebilir enerji kaynaklarının ekserjetik analizi
Exergic analysis of renewable energy sources
- Tez No: 934593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİ KARAALİ, DR. ARZU KEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enerji sistemlerinde yalnızca mevcut performansın belirlenmesi yeterli değildir; aynı zamanda sistemin nasıl daha verimli, sürdürülebilir ve ekonomik hale getirilebileceği de analiz edilmelidir. Bu bağlamda sistemin genel optimizasyonu, tüm bileşenlerin bir bütün olarak değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmelidir. Burada Brayton ve Rankine Çevrimleri basınç değerlerine göre optimizasyonları yapılmış daha sonra her iki çevrimin optimum çalıştığı çalışma şartları için kombine çevrimin optimizasyonu yapılmıştır. Sistemin optimizasyonu sonucu elde edilen çalışma şartları tablolarda ve eğriler halinde verilmiştir. Tüm sistemin kompresör ve pompa basınçlarına göre optimum çalışma şartlarının toplu gösterimi de ayrıca verilmiştir. Bu analiz sistemin ekserji kaybının hangi cihazlarda ne kadar gerçekleştiğini göstermiştir. Sistem verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarda öncelikli iyileştirme hedefi cihazların performansının artırılması olmalıdır. Ayrıca özellikle ısı geçişi ve genleşme süreçlerinin optimize edilmesi, sistemin ikinci yasa verimliliğini önemli ölçüde iyileştirecektir.
Özet (Çeviri)
In energy systems, it is not enough to determine only the current performance; it should also be analyzed how the system can be made more efficient, sustainable and economical. In this context, the overall optimization of the system should be carried out by evaluating all components as a whole. Here, Brayton and Rankine Cycles were optimized according to pressure values, then the combined cycle was optimized for the operating conditions where both cycles operate optimally. The operating conditions obtained as a result of the optimization of the system are given in tables and curves. The collective representation of the optimum operating conditions of the entire system according to the compressor and pump pressures is also given. This analysis has shown how much exergy loss occurs in which devices of the system. In studies aimed at increasing system efficiency, the primary improvement target should be to increase the performance of the devices. In addition, optimizing the heat transfer and expansion processes in particular will significantly improve the second law efficiency of the system.