The role of adaptive technologies in increasing students' effectiveness in flipped learning
Ters değiştirilmiş öğrenmede öğrencilerin etkinliğini artırmada uyarlanabilir teknolojilerin rolü
- Tez No: 934594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdullahi Abdu IBRAHIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Başarılı bir öğrenme ortamı bireysel farklılıkları dikkate almalıdır. Örneğin otizmli çocukların geleneksel öğretim yöntemlerinden yararlanamamaları nedeniyle diğer öğrencilere göre ve kendi aralarında farklılıklar gösterdikleri bilinmektedir. Sonuç olarak, bu öğrencilere eğitim verebilmek için onların ihtiyaçlarını ve yeteneklerini karşılayan benzersiz ve çeşitli öğretim tekniklerinin kullanılması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, çeşitli uyarlanabilir etkinlikler yoluyla otizm spektrumundaki çocukların sözel, motor ve bilişsel yeteneklerini geliştirmekti. Bu projede, öğrencilere kendi becerilerine dayalı olarak çeşitli uyarlanabilir yöntemler kullanarak öğrenme fırsatı vermek için iki konunun öğretilmesine yönelik kendi kendini uyarlayan bir yaklaşım geliştirildi. Otizm tanısı alan beş yüz Libyalı bireyden oluşan bir örneklem seçildi ve katılımcılar iki farklı gruba ayrıldı: Yalnızca dilsel etkinliklere dayalı ve adaptasyonu olmayan Fast Forward programı eğitim müfredatını izleyen kontrol grubu; yani ters çevrilmiş eğitim tarzını izledi. Otizm spektrumundaki çocuklar arasında bireysel farklılıkların bulunması nedeniyle deneye katılan grup değerlendirilerek iki alt gruba ayrıldı. Öğrenciler bu ortamda 28 hafta çalıştırıldı. Uyarlanabilir bir öğrenme ortamında eğitim gören öğrenciler, testten önce ve sonra istatistiksel analiz SPSS yazılımına dayalı olarak, uyarlanabilir olmayan bir öğrenme ortamında (Fast Forward) eğitim gören öğrencilerden sınıfa daha fazla katılım gösterdiler ve daha yüksek başarı puanlarına sahip oldular.
Özet (Çeviri)
A successful learning environment must take into account individual differences. For example, autistic children are known to exhibit differences compared to other pupils and among themselves, since they do not get advantages from conventional teaching methods. As a result, in order to teach these pupils, unique and varied teaching techniques that meet their needs and talents must be used. The objective of this research was to enhance the verbal, motor, and cognitive abilities of children on the autism spectrum through some diverse adaptive activities. A self-adaptive approach to teaching two subjects was developed in this project to give students the opportunity to learn using a variety of adaptive methods based on their range of skills. A sample of five hundred Libyan individuals diagnosed with autism was chosen, and the participants were categorized into two distinct groups: the control group, which followed the Fast Forward program education curriculum, which was based on linguistic activities only and lacked adaptation; that is, it followed the flipped education style. Due to the presence of individual differences among children on the autism spectrum, the group undergoing the experiment was evaluated and then split into two subgroups. Students were employed in this setting for 28 weeks. Students who studied in an adaptive learning environment became more engaged in the classroom and had higher achievement scores than students who studied in a non-adaptive learning environment (Fast Forward), based on the software for statistical analysis SPSS before and after the test.