Siyasal İslam'ın gelişimi ve devlet aygıtları üzerindeki etkisi: FETÖ örneği
The development of political Islam and its impact on state apparatus: The example Of FETO
  1. Tez No: 934592
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL HAKYEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM BERKER BANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlar, yaşamın gayesini anlayabilmek ve yaşadığı dünyayı yorumlayabilmek için dine ihtiyaç duymuştur. İslam dini, bireylerin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal alanlarına etki eden bir din olarak karşımıza çıkmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde adımları atılan İslamcılık akımı, Cumhuriyetin ilanı ile dinin siyasallaşmasına neden olmuştur. İslam'ın tarihsel düzeyde oluşturduğu siyasal ve sosyal sorunlar, siyasal İslam'ın şekillenmesine yol açmıştır. 1950'li yıllar itibari ile Türkiye'de dini hayatın canlanması, özgürlük alanlarının genişlemesi ile İslam'ın siyasal malzeme olarak kullanılması sonucunda toplumsal tabanda kabul gören cemaatlerin oluşmasına yol açmıştır. İlerleyen zamanlarda bu cemaatler topluma hizmet etmek yerine toplumu din üzerinden istismar eden birer aktör haline gelmiştir. Bu çalışmamda siyasal İslam'ın bir sonucu olarak 1970'li yıllardan itibaren devletin eğitim, emniyet, TSK ve bunun gibi önemli kurumlarına sızan ve uzun yıllar boyunca yapılanma içerisinde olan Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yer verilecektir. Örgütün devlet aygıtları içinde örgütlenme şekli, istismar boyutu ve İslam'ın pratiklerini kullanarak 15 Temmuz 2016 darbe sürecine giden süreçten bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
People have needed religion to understand the purpose of life and to interpret the world they live in. Islam has emerged as a religion that affects individuals' social, economic, cultural and political spheres. The Islamism movement, which took its steps during the Ottoman Empire, led to the politicization of religion with the declaration of the Republic. The political and social problems that Islam has historically created have led to the formation of political Islam. As of the 1950s, the revival of religious life in Turkey, the expansion of areas of freedom, and the use of Islam as political material have led to the formation of communities that are accepted by the social base. In later times, instead of serving the society, these communities have become actors that exploit the society through religion. In this study, the Fetullah Terrorist Organization (FETÖ), which has infiltrated the state's education, security, TSK and other important institutions as a result of political Islam since the 1970s and has been in a structuring process for many years, will be discussed. The way the organization was organized within the state apparatus, the extent of exploitation, and the process leading to the coup attempt on July 15, 2016 using the practices of Islam will be discussed.