Travmatik kranial epidural hematomlarda prognoza etki eden faktörler (355 olgunun retrospektif analizi)
Factors affecting prognosis in traumatic cranial epidural hematomas (retrospective analysis of 355 cases)
- Tez No: 934600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜVENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kafasına darbe almış tüm hastalarda EDH olma ihtimali vardır. Özellikle skalp lezyonu, periorbital ödem ekimozu , otoraji veya otoresi, mastoid proces üzerinde ekimozu olanlarda EDH gelişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. EDH'dan şüphelenilen hastalarda tanının erken ve hızlı konması ve EDH tespit edildiğinde gerekiyorsa cerrahinin hızlı yapılması çok önemlidir. Hafif kafa travmalı hastalarda kusma ve Lİ varlığı , orta ve ağır kafa travmalı hastalarda ise, pupil değişikliği, hipertansiyon, bradikardi varlığı, hemiparezi , babinski bulgusunun olması ve solunum düzensizliği EDH için uyarıcı olmalıdır. Kafa travması öyküsü olan ve EDH olma ihtimali olan hastalara kranial BT en kısa zamanda çekilmelidir. Kafa travmalı hastayı tam ve doğru değerlendirmek için kranial BT en iyi yöntemdir. EDH saptandığında konservatif tedavi kriterleri gözden geçirilmelidir. Şüphede kalınan hastaların tümü opere edilmelidir. EDH konservatif olarak izlenecek ise mutlaka çok sıkı takip edilmeli ve kontrol BT'ler ile hematomun boyutları takip edilmelidir. EDH operasyonunda 3 önemli kriter vardır. 1. EDH'a hakim olacak bir kraniotomi ile klotun tam boşaltılması, 2. Tam hemostaz, 3. Tekrar EDH oluşumunu engellemek için epidural mesafenin tam obliterasyonu yapılmalıdır. Çalışmamızda EDH'larda operasyon öncesi bilinç düzeyi, pupil bakısının anormal olması, anizokori, hemiparezi yada babinski bulgusunun olması, EDH volümü, BT'de orta hat şiftinin miktarı , bazal sistern basısının olması ve EDH'dan başka parankimal patolojinin varlığı prognoz üzerine etkili faktörler olarak bulunmuştur. Hastanın yaşının, travma türünün, EDH dansite ve kalınlığının ve travma ile operasyona girme arasındaki sürenin prognoz üzerine etkili olmadığı görülmüştür. Tüm veriler incelendiğinde; travma hastalarında benign bir lezyon olan EDH'un erken tanınması ve erken tedavi edilmesi ile mortalite azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
There is a possibility of EDH in all patients who have had a blow to the head. It should be kept in mind that EDH may develop in patients with scalp lesions, periorbital edema ecchymosis, autorrhagia or otorrhea, and ecchymosis on the mastoid process. It is very important to diagnose patients suspected of having EDH early and quickly and to perform surgery quickly if necessary when EDH is detected. In patients with mild head trauma, vomiting and LI should be a warning for EDH, while in patients with moderate and severe head trauma, pupillary changes, hypertension, bradycardia, hemiparesis, Babinski signs and respiratory irregularities should be warning signs for EDH. Cranial CT should be performed as soon as possible in patients with a history of head trauma and those who are likely to have EDH. Cranial CT is the best method for a complete and accurate evaluation of a patient with head trauma. When EDH is detected, conservative treatment criteria should be reviewed. All patients in doubt should be operated on. If EDH is to be followed conservatively, it must be followed very closely and the dimensions of the hematoma should be monitored with control CTs. There are 3 important criteria in EDH surgery. 1. Complete drainage of the clot with a craniotomy that will dominate the EDH, 2. Complete hemostasis, 3. Complete obliteration of the epidural space should be performed to prevent recurrence of EDH. In our study, preoperative consciousness level, abnormal pupillary observation, anisocoria, hemiparesis or Babinski sign, EDH volume, amount of midline shift on CT, presence of basal cistern compression and presence of parenchymal pathology other than EDH were found to be factors affecting prognosis in EDHs. It was observed that the patient's age, type of trauma, EDH density and thickness and the time between trauma and surgery did not affect prognosis. When all data were examined; early diagnosis and early treatment of EDH, which is a benign lesion in trauma patients, can reduce mortality.