Dirençli temporal lob epilepsisinde floroskopi eşliğinde yerleştirilen sfenoidal elektrotların lateralizasyonu belirlemeye katkısının değerlendirilmesi
The contribution of sphenoidal electrodes placed under fluoroscopy, to the lateralization in bilateral refractory temporal lobe epilepsy: A clinical trial
- Tez No: 934599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜVENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma bilateral temporal lob epilepsisinde temporal iktal başlangıçların lateralizasyonunun saptanmasında, floroskopi eşliğinde yerleştirilen sfenoidal elektrotların saçlı deri elektrotlara katkısını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Aynı zamanda bilgisayarlı tomografi ile sfenoidal elektrotların foramen ovaleye yakınlığı değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: 2010-2012 tarihleri arasında dirençli epilepsi tanısı olan, sfenoidal elektrot taktığımız 10 hastanın prospektif çalışmasını yaptık. Dirençli temporal lob epilepsisi tanısı almış ancak skalp EEG ile epileptik odak lokalizasyonu ve lateralizasyonu yapılamamış ya da video-EEG de bitemporal nöbet aktivitesi saptanarak bitemporal epilepsi tanısı almış ancak nöbet başlangıcı saptanamayan olgular değerlendirildi. Sfenoidal elektrotlar sedasyon altında ameliyathenede çift taraflı olarak takıldı. Sfenoidal elektrotların son pozisyonu ve birçok parametre 3D tomografide değerlendirildi. Hastalar video-EEG ünitesinde monitörize edildi. Eş zamanlı sfenoidal elektrot ve saçlı deri elektrot kayıtları alındı. Sfenoidal elektrot lateralizasyon sonuçları MR, PET ve saçlı deri EEG lateralizasyonu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Sfenoidal elektrotların yararlılık oranı %28, 1 olarak saptandı. Lateralizasyonu yapılamamış 10 olgunun ikisi lokalize, sekiz olgunun dördü lateralize edilmiştir. Sonuç: Literatürde sfenoidal elektrotların kullanımı ve yararlılıkları hakkında yapılan en önemli eleştiri, sfenoidal elektrotların faydasını saptayabilecek kadar hasta sayısının olmamasıdır. Daha fazla hasta sayısı ile prospektif çalışma yürütmek hangi hastanın sfenoidal elektrotlardan yararlanabileceğini tanımlamada faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Rationale: In patients with intractable temporal lobe epilepsy scalp electrodes are used to determine lateralization and localization of epileptic focus in presurgical evaluation. In some cases the detection of epileptic discharges from mesial temporal structure is inadequate by scalp electrodes. The aim of this study is to investigate the contribution of sphenoidal electrodes placed under fluoroscopy to anterior temporal electrodes in lateralization of bilateral refractory temporal lobe epilepsy. Methods: We performed a prospective study on 10 patients with intractable epilepsy who underwent Sphenoidal electrode placement at Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital during the time period from 2010 to 2012 . Refractory temporal lobe epilepsy patients whose localization and lateralization of epileptic focus couldn t established with scalp video-EEG, or patients diagnosed bitemporal epilepsy with bitemporal seizure activity in video-EEG but no seizure onset identified, were evaluated. 5 females and 5 males were identified, ages 18-47 with medically intractable epilepsy. All patients were in the process of completing a presurgical evaluation. Sphenoidal electrodes placed double-sided to patients in sedation under fluoroscopy in the operating room. The appropriate position in order to view Foramen Ovale(FO) was given to the patient before starting the interference. The position was supine, shoulder supported by pad, head and neck were neutral in hyperextension position. Fluoroscopy displayed biplanar (lateral and submentovertical) images; Lateral for the entry point of the needle, submentovertical imaging for FO view . Electrode-needle system is inserted to the skin just 3-5 mm below the zygoma, through the middle of coronoid processes and condylar processes. It s advanced 1-2 cm parallel to the base of the skull. The process continued until the electrode tip reached anterolateral of foramen ovale by guidance of fluoroscopy.After the process is complete, the control of the SpE s last position displayed with three-dimensional skull CT .The measurements were performed and recorded several parameters . Patients monitorized at video-EEG unit.SpE and TE recordings obtained. Statistical analysis was performed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 package program. Pearson Chi-square and Fisher's exact test was used in comparison of statistical analysis of data . Results were evaluated in the confidence interval of 95%, p 0.05 was considered statistically insignificant. Results: The utility rate of sphenoidal electrode recordings were found to be 28.1%. 2 of 10 cases was not lateralized with scalp EEG were localized, 4 of 8 patients were lateralized. Conclusions: Sphenoidal electrodes and temporal electrodes are similar in their ability to detect seizures. The optimal placement of SpE with our technique provided additional localizing and lateralizing information in this series. Translational Research