Kriyojenik çevrimlerin performans analizi
Performance analysis of cryogenic cycles
  1. Tez No: 934612
  2. Yazar: HÜSNİYE ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİ KARAALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; soğutma çevrimlerinin çeşitlerine, özelliklerine, hangi durumlarda kullanıldıkları ve çevrimin nasıl gerçekleştiğine bakılıp; Termodinamiğin, ekserji ve ekserji analizlerinin ne olduğu gösterilerek kriyojenik çevrimler üzerinde nasıl uygulandığı denklemler ile gösterilmiştir. Ayrıca doğal gaz sıvılaştırma için iki kademeli reküperatörlü buhar sıkıştırmalı kaskad kriyojenik çevrimin enerji, ekserji ve performans analizi yapılarak optimum çalışma şartları tablolar ve eğriler şeklinde gösterilmiştir. İş akışkanı cinsinin ve kompresör basıncının performans üzerinde çok önemli etkilere sahip olduğu sonucuna varılmış ve gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the types of refrigeration cycles, their characteristics, in which cases they are used and how the cycle is realized are examined; Thermodynamics, exergy and exergy analysis are shown and how they are applied on cryogenic cycles is shown with equations. In addition, energy, exergy and performance analysis of two-stage recuperator vapor compression cascade cryogenic cycle for natural gas liquefaction are performed and optimum operating conditions are shown in the form of tables and curves. It is concluded and shown that the type of working fluid and compressor pressure have very important effects on performance.