Tensegrity structures with embedded inertial amplification mechanisms
Atalet artırım mekanizmalı gerilim yapıları
- Tez No: 934615
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, düşük frekanslarda geniş ve derin bant aralıkları elde etmek için atalet artırım mekanizmalarına sahip yeni gerilim yapıları tasarlanmıştır. Birim hücrelerinde bir kaldıraç veya iki kaldıraç bulunan iki farklı kaldıraç tipi gerilim yapısı (LTTS) tanıtılmıştır. Bu iki tip LTTS'nin analitik modelleri elde edilmiştir. Bu birim hücrelerinin titreşim yalıtım performansı belirlenmiştir ve bu birim hücreleri kullanan tek boyutlu periyodik sistemlerin bant yapısı ile karşılaştırılmıştır. Sistem parametrelerinin tek kaldıraçlı ve iki kaldıraçlı LTTS'lerdeki rezonans ve antirezonans frekanslarını nasıl etkilediğini görmek için parametrik çalışmalar yürütülmüştür. Tek kaldıraçlı LTTS, düşük frekansları geçiren filtre tipi tepki gösterirken, iki kaldıraçlı LTTS, sistem parametrelerine bağlı olarak düşük frekansları geçiren veya bant durduran filtre tipi tepki gösterebilir. Düşük frekanslarda etkili titreşim yalıtımı elde etmek için bant aralığı mümkün olduğunca geniş olmalıdır. Ayrıca, bant aralığında titreşim seviyesini yüksek düzeyde azaltmak için dalga vektörünün sanal kısmı mümkün olduğunca derin olmalıdır. Geniş ve derin bant aralıklarına ulaşmak için genetik algoritma ile eniyileme çalışması yapılmıştır. Eniyilenmiş parametrelere sahip iki kaldıraçlı LTTS'nin prototipi üretilmiştir. Analitik ve deneysel frekans tepkilerinin uyumlu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel tensegrity structures with embedded inertial amplification mechanisms are designed to obtain wide and deep low frequency band gaps. Two different lever type tensegrity structures (LTTSs) are introduced, which has one lever or two levers in their unit cells. Analytical models of these two types of LTTSs are obtained. Vibration isolation performance of these unit cells is determined and compared with the band structure of one-dimensional periodic systems that use these unit cells. Parametric studies are conducted to see how the system parameters affect the resonance and antiresonance frequencies of the one lever and two lever LTTSs. One lever LTTS shows low-pass filter type response whereas two lever LTTS can show low pass or band stop filter type response depending on the system parameters. To achieve effective vibration isolation at low frequencies, band gap should be as wide as possible. Moreover, to achieve high level of attenuation within the band gap, imaginary part of the wave vector should be as deep as possible. To achieve wide and deep band gaps, optimization study is performed via genetic algorithm. Prototype of the two lever LTTS having optimized parameters is manufactured. It is shown that analytical and experimental frequency responses are compatible.