İnsan kolon kanseri hücrelerinde irinotekanın antiproliferatif ve apoptotik aktivitesi üzerine genisteinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of genistein on the antiproliferative and apoptotic activities of irinotecan in human colon cancer cells
- Tez No: 934641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KADİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kanser, günümüzde en tehlikeli ve hızlı yayılan hastalıklardan birisidir ve dünya üzerindeki en önemli ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Kanserin klinik tedavisinde kullanılan kemoterapotik ve radyoterapotik ajanlar ciddi yan etkilere sahiptir. Bu ajanların bitkisel bileşiklerle kombine olarak kullanımları yan etkilerin azaltılmasını veya ortadan kaldırılmasını ve düşük dozlarda daha etkin olmalarını sağlayabilmektedir. Bu çalışmada, anti-kanser etkinliğe sahip bitkisel bir etken madde olan genisteinin, kanserin klinik tedavisinde kullanılan ve ciddi yan etkilere sahip bir ilaç olan irinotekan ile kombinasyonunun sinerjistik etkinliğinin insan kolon kanseri hücreleri üzerinde araştırılması ve bu kombinasyonun sinerjistik etkisinin apoptotik yolaklarda görevli olan proteinlerin ekspresyonları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kolon kanseri hücre hatları (HT-29 ve Caco-2) artan dozlarda genistein ve irinotekan ile tedavi edildi ve IC50 dozları belirlendi. Hücre canlılığı ve koloni oluşumu deneyi ile genistein ve irinotekan kombinasyonunun antiproliferatif etkinliği araştırıldı. Genistein ve irinotekanın etkin dozlarının kombinasyonu ile tedavi edilen hücrelerde ortaya çıkan ROS seviyeleri DCFD-A analizi ile ve migrasyon yara iyileşmesi deneyi ile değerlendirildi. Bu kombinasyonun apoptotik sinyal yolaklarındaki proteinlerin ekspresyonları üzerine olan etkileri Western blot yöntemi ile analiz edildi. Bulgular ışığında, genisteinin irinotekan ile kombinasyonunun terapötik etkilerinin önemli düzeyde antikanser etki gösterdiği ve sinerjistik etkileşime sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular, apoptozu yüksek seçicilik ve etkinlikte indükleyen, minimal toksik etkili olan tedavilerin geliştirilmesine genisteinin katkı sunabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most dangerous and rapidly spreading diseases today and is among the leading causes of death in the world. Chemotherapeutic and radiotherapeutic agents used in the clinical treatment of cancer have serious side effects. The use of these agents in combination with herbal compounds can reduce or eliminate side effects and make them more effective at low doses. This study aimed to investigate the synergistic activity of the combination of genistein, a herbal active substance with anti-cancer activity, with irinotecan, a drug used in the clinical treatment of cancer and has serious side effects, on human colon cancer cells and to investigate the effects of this combination on the expression of proteins involved in apoptotic pathways. Colon cancer cell lines (HT-29 and Caco-2) were treated with increasing doses of genistein and irinotecan and IC50 doses were determined. The antiproliferative activity of the genistein and irinotecan combination was investigated by cell viability and colony formation assay. The ROS levels in cells treated with the combination of effective doses of genistein and irinotecan were evaluated by DCFD-A analysis and migration wound healing assay. The effects of this combination on the expression of proteins in apoptotic signaling pathways were analyzed by Western blot method. In the light of the findings, it was revealed that the therapeutic effects of the combination of genistein and irinotecan showed significant anticancer effects and had synergistic interaction. The findings obtained in this study suggest that genistein may contribute to the development of treatments that induce apoptosis with high selectivity and efficiency and have minimal toxic effects