MEREC ve CoCoSo yöntemleriyle bir gıda firması için en uygun depo yer seçimi analizi
Analysis of optimal warehouse location selection for a food company using MEREC and CoCoSo methods
- Tez No: 934642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir ilindeki Aliağa, Buca, Çiğli, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa ve Menemen ilçelerinden birinde bir gıda firması için en uygun depo yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, depo yeri seçiminde etkili olan yol ağı, lojistik bağlantılar, ulaşım güzergahlarına mesafe, depo kapasitesi, kira maliyetleri, işletme maliyetleri, pazar erişimi, rekabet durumu, çevre düzenlemeleri, doğal afet riskleri ve çalışan erişimi gibi çok sayıda kriter dikkate alınmıştır. Araştırma kapsamında, karar verme sürecinin etkin bir şekilde yürütülmesi için MEREC (Kriter Kaldırma Etkisi Yöntemi) ve CoCoSo (Birleşik Uzlaşma Çözümü Yöntemi) kullanılmıştır. MEREC yöntemi, her bir kriterin önem derecesini belirlemek için kullanılırken, CoCoSo yöntemi alternatiflerin genel sıralamasını yaparak en uygun depo yerini seçmiştir. Çalışmada kullanılan kriterler hem maliyet odaklı hem de fayda odaklı olarak değerlendirilmiş ve ilçeler bu doğrultuda karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, belirlenen kriterler çerçevesinde en uygun depo yerinin seçimi gerçekleştirilmiş ve gıda firması için en avantajlı konum belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, firmaların depo yeri seçiminde stratejik kararlarını destekleyecek nitelikte olup, özellikle lojistik maliyetlerin optimizasyonu ve operasyonel verimlilik açısından önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the most suitable warehouse location for a food company among the districts of Aliağa, Buca, Çiğli, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, and Menemen in İzmir. Various criteria such as road network, logistics connections, proximity to transportation routes, warehouse capacity, rental costs, operational costs, market access, competition status, environmental regulations, natural disaster risks, and employee accessibility were considered in the warehouse location selection process. For effective decision-making, the MEREC (Method based on the Removal Effects of Criteria) and CoCoSo (Combined Compromise Solution) methods were utilized. The MEREC method was used to determine the importance weights of each criterion, while the CoCoSo method was applied to rank the alternatives and select the optimal warehouse location. The criteria used were evaluated both from cost-oriented and benefit-oriented perspectives, comparing the districts accordingly. As a result of the analysis, the most suitable warehouse location was selected based on the specified criteria, and the most advantageous location for the food company was determined. The findings obtained provide significant support for companies' strategic decisions in warehouse location selection, particularly contributing to the optimization of logistics costs and operational efficiency.