Yazar, yönetmen, oyuncu kimlikleriyle Lale Oraloğlu
Writer, director, actor Lale Oraloğlu
  1. Tez No: 934640
  2. Yazar: CÜNEYT İNGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lale Oraloğlu, Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosunun yetiştirdiği en donanımlı sanatçılarından biridir. Sanatın her alanında yaptığı katkılarla dönemine damga vuran Lale Oraloğlu, Türk Tiyatrosunun 60 yıllık tarihine tanıklık etmiştir. Türk Tiyatrosu'nda kadının yerini bulması için mücadele verirken, tiyatrosunda sansür için açlık grevi yapmış, bir oyununda ise aksesuar nedeniyle hapse girmiştir. Hakkında yapılan röportajlar, görsel ve işitsel kaynaklar olsa da sanatçının sanat hayatı yeterince ortaya çıkarılmamış, onunla ilgili bilgiler derlenememiştir. Bu çalışma, Lale Oraloğlu'nun çocukluğundan başlayarak bütün sanatsal hayatını, çalışmalarını, Türk Tiyatrosuna katkılarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Lale Oraloğlu is one of the most qualified artists raised by the Turkish Theatre in the Republican Period. Lale Oraloğlu, who marked her period with her contributions in every field of art, witnessed the 60-year history of Turkish Theatre. While struggling for women to find their place in the Turkish Theatre, she went on a hunger strike for censorship in her theatre and was imprisoned for accessories in one of her plays. Although there are interviews, audio and visual sources about her, the artist's artistic life has not been sufficiently uncovered and information about her has not been compiled. This study covers Lale Oraloğlu's entire artistic life, starting from her childhood, her works and her contributions to the Turkish Theatre.