İdari yargıda miktar artırımı
Increase of amount in administrative procedure law
- Tez No: 934646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLE İREM YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İdari yargıda kural olarak dava açma süresi geçtikten sonra dava konusu istemin genişletilmesi ya da değiştirilmesi yasaktır. Ancak bu yasağın hiçbir istisna barındırmamasından dolayı yaşanan mağduriyetler nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Türkiye aleyhine ihlal kararları verilmiştir. Hak ihlallerini önlemek için 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda yapılan değişiklikle idari yargıya miktar artırımı kurumu getirilmiştir. Miktar artırımı, Medeni Usul Hukukundaki ıslahtan oldukça farklıdır. Islah, davanın tamamen değiştirilmesine dahi imkan vermektedir. Oysa 2577 sayılı Kanun'da miktar artırımının çerçevesi çok daha dar çizilmiştir. Kanun'a göre miktar artırımı ile yalnızca tam yargı davalarında talep edilen miktar artırılabilmektedir. Ayrıca bu imkanın tek seferlik olduğu ve nihai karar verilinceye kadar kullanılabileceği de kurala bağlanmıştır. Ancak bazen davacının ikinci kez miktar artırımı yapması gerekebilir. Aynı şekilde istinaf kanun yolunda da bu hakkın kullanılması söz konusu olabilir. Kanun maddesi bu tür sorunlara cevap vermekten uzak olduğundan miktar artırımı hakkında mahkemelerin farklı uygulamalarına tanık olunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, miktar artırımında karşılaşılan sorunlar hakkında yargı makamlarının verdiği kararları aktarmak ve bu konuları bir ölçüde de olsa aydınlatmaktır.
Özet (Çeviri)
As a rule in Administrative Procedure Law, after the period for filing a lawsuit has passed, the expansion or amendment of the subject matter of the claim is prohibited. However, due to the lack of exceptions to this prohibition, the European Court of Human Rights has issued rulings against Turkey, finding violations resulting from the injustices caused. To prevent such violations of rights, an amendment was made to the Administrative Procedure Law No. 2577, introducing the institution of increase in the amount in Administrative Procedure Law. Increase of amount is quite different from the concept of amendment in Civil Procedure Law. While the amendment allows for the complete alteration of a claim, the scope of the increase in the claim amount under Law No. 2577 is much more restricted. According to the law, the increase of the amount is only allowed in full remedy action. Furthermore, this opportunity is limited to a one-time use and can only be exercised until a final decision is reached. However, there may be cases where the plaintiff needs to increase the claim amount a second time. Similarly, the exercise of this right may also come into play in the appeals process. Since the legal provision does not fully address such issues, there are varying practices in the courts regarding the increase in the amount. The aim of this study is to examine the decisions made by the courts regarding the issues encountered with the increase in the claim amount and to provide some clarity on these matters.